سفر اروپایی باراک اوباما آغاز شد

باراک اوباما حق نشر عکس AFP
Image caption جمهوری ایرلند اولین مقصد باراک اوباما در سفر اروپایی او است

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در آغاز سفر یک هفته‌ای خود به اروپا، صبح امروز، دوشنبه (۲۳ مه) وارد جمهوری ایرلند شد.

آقای اوباما در ادامه سفر اروپایی خود از کشورهای بریتانیا، فرانسه و لهستان نیز دیدار خواهد کرد. او در فرانسه در اجلاس گروه هشت، شامل هشت قدرت اقتصادی جهان شرکت می‌کند.

بنا بر گزارش‌ها وضعیت افغانستان و تحولات جهان عرب از محورهای مذاکرات رئیس جمهور آمریکا با رهبران اروپایی خواهد بود.

تدابیر امنیت ویژه‌ای برای سفر آقای اوباما به این کشورها، سه هفته بعد از کشته شدن اسامه بن‌لادن، رهبر القاعده توسط نیروهای آمریکایی در پاکستان در نظر گرفته شده است.

آقای اوباما بعد از ورود به دوبلین، پایتخت جمهوری ایرلند، با مری مک‌آلیس، رئیس جمهور این کشور دیدار می کند و بعد از آن با اندا کنی، نخست وزیر جمهوری ایرلند گفت‌وگو خواهد کرد.

بعد از برگزاری دیدارهای رسمی، باراک اوباما و همسرش میشل از دهکده مونیگال در استان اوفالی ایرلند بازدید خواهند کرد. این دهکده محل سکونت اجداد مادری آقای اوباما بوده است.

تدابیر امنیتی شدیدی برای ورود آقای اوباما به این روستا در نظر گرفته شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption باراک اوباما و همسرش از دهکده مونیگال در استان اوفالی ایرلند که محل سکونت اجداد مادری آقای اوباما بوده، دیدار خواهند کرد

خیابان‌های روستای مونیگال که تنها ۳۰۰ سکنه دارد، با پرچم آمریکا تزیین شده و تمهیدات لازم برای استقبال گرم از آقای اوباما در نظر گرفته شده است.

"روابط ویژه"

روز سه‌شنبه آقای اوباما برای دیداری سه روزه از بریتانیا وارد لندن می‌شود.

او و همسرش در مدت اقامت در لندن مهمان ملکه بریتانیا در کاخ باکینگهام خواهند بود.

آقای اوباما قرار است درساختمان پارلمان بریتانیا برای نمایندگان مجلس عوام و اعیان این کشور سخنرانی کند. سخنرانی یک رهبر خارجی در وست‌مینسترهال در ساختمان پارلمان بریتانیا امری کم‌سابقه است.

کاخ سفید اعلام کرده است که سفر رئیس جمهور آمریکا به بریتانیا فرصتی مناسب برای آقای اوباماست تا بر تداوم "روابط ویژه" دو کشور تاکید کند.

بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا می‌گوید: "آمریکا هیچ متحدی در جهان نزدیک‌تر از بریتانیا ندارد. ما با بریتانیا در موارد گوناگون از جمله منافع امنیتی و ارزش‌های مشترکی که دهه‌ها حلقه اتصال ما بوده، اتحادی ناگسستنی داریم."

"احیای روابط"

آقای اوباما، روز پنج شنبه به شهر دوویل در فرانسه خواهد رفت تا در اجلاس گروه هشت با نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه، دمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه و نائوتو کان، نخست وزیر ژاپن دیدار کند.

روز جمعه رئیس جمهور آمریکا در آخرین بخش از سفر خود راهی لهستان می شود تا درباره طرح سپر دفاع موشکی آمریکا در اروپا – که بخشی از آن قرار است در لهستان مستقر ‌شود – با مقام‌های این کشور گفت‌وگو کند.

مارک ماردل، خبرنگار بی‌بی‌سی در آمریکای شمالی می‌گوید آقای اوباما امیدوار است روابط آمریکا را با شماری از متحدان اروپایی خود در این سفر احیا کند.

مطالب مرتبط