'وخامت وضعیت نیروگاه فوکوشیما بیشتر از تصور اولیه بوده'

حق نشر عکس Reuters
Image caption اوایل ماه مه تپکو افشا کرد که آسیب وارد شده به راکتور شماره یک فوکوشیما خیلی شدیدتر از آن بوده که در ابتدا تخمین زده بود

"تپکو"، شرکت مسئول اداره نیروگاه هسته ای فوکوشیما در ژاپن، تائید کرده که وخامت وضعیت در این نیروگاه بیشتر از تصور اولیه بوده است.

شرکت "توکیو الکتریک"، TEPCO، گفت گرم شدن بیش از حد میله های سوخت هسته ای در دو رآکتور دیگر فوکوشیما - که چند روز بعد از وقوع سونامی ماه مارس رخ داد - خطر نشت مواد رادیو اکتیو را بیشتر کرد.

این شرکت قبلا اذعان کرده بود که رآکتور شماره یک فوکوشیما به خاطر از کار افتادن دستگاه خنک کننده قسمت مرکزی، بیش از حد گرم و دچار نقص شده است.

گزارش جدید این شرکت در مورد رآکتورهای شماره دو و سه در حالی منتشر شده که بازرسان آژانس بین المللی اتمی سازمان ملل متحد وارد ژاپن شده اند تا در مورد بحران در نیروگاه فوکوشیما تحقیق کنند.

توکیو الکتریک می گوید هنوز بر این باور است که می تواند نیروگاه فوکوشیما را، که بعد از زمین لرزه مهیب و سونامی یازدهم مارس فلج شده است تا ژانویه سال ۲۰۱۲ تحت کنترل کامل درآورد.

صد ساعت

اوایل ماه مه، تپکو برملا کرد که میله های سوخت هسته ای در رآکتور شماره یک در اثر شدت گرما ذوب شده اند. تصور می شد که حادثه ای مشابه در رآکتورهای دیگر رخ داده باشد اما تائید این موضوع دشوار بوده است.

کن متوسدا، یکی از سخنگویان تپکو به بی بی سی گفت: "بنا به تحلیل هایی که انجام داده ایم به این نتیجه رسیده ایم که تعداد مشخصی از میله های سوخت هسته ای با درجه حرارت بالا مواجه شده است."

او گفت که تحلیل مذکور در گزارشی که قرار است تپکو به "سازمان ایمنی در فعالیت های صنعتی و هسته ای ژاپن"، Nisa، تحویل دهد، درج شده است.

آقای متوسدا افزود که بخش عمده سوخت در رآکتور شماره دو تقریبا صد ساعت بعد از وقوع زلزله، که شدت آن ۹ درجه در مقایس ریشتر محاسبه شد، ذوب شد.

ذوب میله های سوخت هسته ای در رآکتور شماره سه حدود شصت ساعت بعد از زمین لرزه رخ داده است.

آقای متوسدا گفت که یافته های جدید، برنامه های ترمیمی تپکو در فوکوشیما را تغییر نمی دهد.

شرکت توکیو الکتریک گفته است که می خواهد تا ماه ژانویه با سرد کردن رآکتورها و کنترل میله های سوخت ناپایدار، نیروگاه فوکوشیما را به لحاظ ایمنی تحت کنترل درآورد و بدون نگرانی تعطیلی آن را اعلام کند.

اوایل ماه مه تپکو افشا کرد که آسیب وارد شده به رآکتور شماره یک فوکوشیما خیلی شدیدتر از آن بوده که در ابتدا تخمین زده بود.

پرفسور نوبوماسا آکییاما، از دانشگاه هیتوسوباشی ژاپن، گفت برملا کردن اطلاعات جدید توسط تپکو گزارش قبلی را تقویت می کند.

در ادامه تلاش برای درک بهتر وضعیت کنونی در فوکوشیما، متخصصان هسته ای آژانس بین المللی اتمی سازمان ملل به سایر کارشناسان بین المللی در ژاپن ملحق شده اند تا ماموریت حقیقت یابی جامعی را انجام دهند.

انتظار می رود که آنها در باره عملکرد مسئولان ژاپن در قبال بحران هسته ای در نیروگاه فوکوشیما به کشورهای عضو این آژانس گزارش ارائه دهند.

اما پرفسور آکییاما گفت آژانس بین المللی انرژی اتمی به خاطر نحوه واکنش به بحران فوکوشیما مورد انتقاد قرار گرفته است.

او افزود: "اول از همه این که آژانس بین المللی انرژی اتمی نتوانسته در باره در آنچه در فوکوشیما در جریان است اطلاعات بدهد و دوم این که نتوانسته راه حلی برای این بحران تجویز کند."

انتظار می رود که گروه کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از نیروگاه فوکوشیما دیدن کنند اما جزئیات این دیدار نهایی نشده است.

مطالب مرتبط