سایت برخی از روحانیون سرشناس در تاجیکستان مسدود شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در طول یک سال اخیر سایت تورجان زاده حدود یک ميلیون بازدید کننده، داشته است

دسترسی به سایت خانوادگی برادران تورجان زاده در تاجیکستان توسط برخی از شرکتهای فراهم‌گر خدمات اینترنتی مسدود شده است.

حاجی اکبر تورجان زاده، که فعلاً در شهر مسکو روسیه به سر می ‌برد، می ‌گوید، که طی چهار روز اخیر دسترسی به سایت خانوادگی او در تاجیکستان غیرممکن شده است.

روز سه‌ شنبه‌24 مه آقای تورجان زاده در صحبتی تلفنی به بی بی سی گفت که خود او تا دیروز در تاجیکستان تلاش کرده است که توسط سایت های به اصطلاح "فیلترشکن" وارد سایت خود شود، ولی موفق نشده است.

وی افزود: "در حال حاضر در مسکو و کشورهای دیگر دسترسی به سایت ما آزاد است. این گواه آن است، که (فقط) در تاجیکستان دسترسی به سایت مسدود شده است."

آقای تورجان زاده خبر داد که قبل از سفر به مسکو به نهادهای ذی‌ربط در این زمینه مراجعه کرده، ولی پاسخی نگرفته است. وی افزود که بعد از بازگشت به تاجیکستان به دنبال حلّ این قضیه خواهد رفت.

ولی مشاهده ‌ها حاکی است که تا حال در تاجیکستان دسترسی به سایت خانوادگی برادران تورجان زاده توسط برخی از شرکتهای فراهم‌گر خدمات اینترنتی امکانپذیر است.

از جمله دسترسی به این سایت توسط شرکت "اینترکام" باز است، ولی مشتریان شرکت "تله‌کام تکنولوژی" چنین امکانی را در اختیار ندارند.

در همین حال، مسئولان آژانس مخابرات تاجیکستان حاضر نشدند در این باره توضیحی بدهند.

پروینه اباداوا، رئیس انجمن کاربران اینترنت در تاجیکستان، می ‌گوید که تا حال در باره مسدود شدن این سایت اطّلاع رسمی در دست ندارد. ولی وی افزود، که قبلاً به صورت غیررسمی از احتمال مسدود شدن این سایت آگاهی یافته بود.

یک سال قبل اکبر نورالدین جان و محمود جان، پسران ایشان توره ‌جان، که از روحانیان سرشناس در تاجیکستان به شمار می‌ رفت، سایت اینترنتی را به نام او فعال ساختند.

این سایت مطالبی در باره زندگی و فعاليت های ایشان توره ‌جان و این سه پسرش، که حالا از روحانیان سرشناس محسوب می ‌شوند، و همچنین سؤال و جواب هایی در باره اسلام و فرهنگ و ادبیات اسلامی، ویديو و تصاویری از آنها را در بر دارد.

گردانندگان وبسایت خواندان توره‌جان زاده هدف خود از تأسیس این سایت را شناسایی نزدیک با خواندان ایشان توره ‌جان، پخش آثار و تألیفات آنها، سهم ‌گذاری در "بیداری روح و معنویات اسلامی مردم بزرگ تاجیک از راه پخش نوارهای اسلامی ایشان"، می‌‌خوانند.

اخیراً، در این سایت متن کتاب تازه حاجی اکبر توره جان زاده زیر عنوان "جایگاه زن در اسلام" نیز منتشر شد. فعلاً کمیته امور دین تاجیکستان متن این کتاب را به بررسی گرفته است.

پیشتر گزارش شده بود که طول یک سال اخیر این سایت حدود یک ميلیون بازدید کننده، داشته است که در شرایط تاجیکستان میزان قابل توجهی از دیدارگران یک سایت اینترنتی را نشان می‌ دهد.

حاجی اکبر توره جان زاده، عضو پیشین پارلمان و دو برادرش، محمود جان و نورالدین جان، از نفوذ گسترده ‌ای در میان مردم برخوردارند و هزاران نفر از سراسر کشور روزهای جمعه برای ادای نماز به مسجد ناحیه وحدت می‌‌روند، که به این خواندان متعلّق است.

ولی اخیراً برخی از نشریه ‌های دولتی تاجیکستان علیه آقای توره جان زاده مطالب انتقادی منتشر کرده و او را به "دسیسه‌بازی" و اعمال دیگر متّهم کرده‌اند.

این در حالیست که حاجی اکبر توره جان زاده در صحبتهای خود بارها تأکید کرده است،که "هدف دعوای پرزیدنت و یا وزیر شدن ندارد."

مسدود شدن سایت های اینترنتی در تاجیکستان پدیده تازه ‌ای نیست. سال گذشته، بعد از آغاز عملیات نیروهای دولتی علیه پیکارجویان در شرق تاجیکستان، دسترسی به برخی از سایت های خبری خارجی و داخلی مسدود شد.

سپس، دسترسی به برخی از آنها دوباره امکا‌پذیر شد، ولی در مجموع، طول چند سال اخیر دسترسی به برخی از سایتهای مخالفان دولت تاجیکستان همچنان مسدود است.

مطالب مرتبط