نتانیاهو: اسرائیل به مرزهای سال ۱۹۶۷ باز نمی گردد

بنیامین نتانیاهو حق نشر عکس Reuters
Image caption نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد کشورش به مرزهای ۱۹۶۷ باز نمی گردد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل بار دیگر تاکید کر د که اسرائیل به مرزهایش در سال ۱۹۶۷ باز نمی گردد زیرا او این مرزها را در مقابل تهاجم خارجی "قابل دفاع" نمی داند.

آقای نتانیاهو در آستانه سخنرانی اش در کنگره امریکا ، این سخنان را در لابی طرفداران اسرائیل در آمریکا بیان کرد.

آقای نتانیاهو و باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا، اخیرا در خصوص این موضوع درگیر شده اند.

آقای اوباما در سخنانی گفته بود که مرزهای آینده کشور مستقل فلسطینی باید بر مبنای مرزهای ۱۹۶۷ اسرائیل و اعراب تعیین شود هر چند اصلاحات این مرزها را در جریان مبادله سرزمین بین فلسطینیان و اسرائیل مردود ندانست.

اسرائیل در جنگ شش روزه در ژوئن سال ۱۹۶۷ کرانه باختری رود اردن و بیت المقدس شرقی، متعلق به اردن و نوار غزه و بلندی های جولان را به تصرف در آورد.

در سال های بعد، اردن حاکمیت خود بر کرانه باختری رود اردن و بیت المقدس شرقی را ملغی اعلام کرد و فلسطینیان انتظار دارند براساس توافق صلح با اسرائیل، کشور مستقل خود را در این بخش از اراضی اشغالی و نوار غزه تشکیل دهند.

در سال های بعد، اسرائیل مجوز احداث تعدادی شهرک یهودی نشین را در بخشی از کرانه باختری رود اردن صادر کرده و همچنین دولت اسرائیل خروج از بیت المقدس شرقی را مردود دانسته است.

این مسئله و شهرک سازی اسرائیل در نوار غزه موجب شده که گفت و گوهای صلح میان اسرائیل و فلسطین به بن بست برسد.

بحث تعویض

آقای نتانیاهو تعهد کرد که در سخنرانی در کنگره آمریکا دیدگاه خود را در زمینه چگونگی تحقق صلح میان فلسطین و اسرائیل تشریح کند.

نخست وزیر اسرائیل گفت "چشم انداز صلح میان فلسطین و اسرائیل از بخش های مهم سخنرانی من است، من قصد دارم از حقیقت سخن بگویم، در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری ما نیاز به بیان شفاف مواضع خود داریم. "

او همچنین گفت که صلح باید محقق شود اما به دلیل اینکه فلسطینینی ها حاضر به پذیرفتن کشور اسرائیل نیستند، این بحران همچنان ادامه دارد.

نخست وزیر اسرائیل اظهار داشت: "ما تنها زمانی می توانیم به صلح با فلسطینی ها برسیم که آنها آماده صلح با اسرائیل باشند."

بنیامین نتانیاهو در حالیکه با صدای بلند سخن می گفت ادامه داد :"پیمان صلح باید امنیت اسرائیل را تامین کند و به همین دلیل اسرائیل نمی تواند به مرزهای غیر قابل دفاع ۱۹۶۷ بازگردد."

تنش میان باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو زمانی بیشتر شد که رئیس جمهوری امریکا گفت مرزهای اسرائیل و فلسطین باید براساس مرزهای سال ۱۹۶۷ و همراه با معاوضه زمین های مورد توافق صورت گیرد.

پس از واکنش تند آقای نتانیاهو آقای اوباما گفت بگذارید توضیح دهم که" منظور دقیق من از بازگشت به مرزهای ۱۹۶۷ و تبادل زمین ها چیست، این به آن معنا است که اسرائیل و فلسطین با یکدیگر در خصوص مرزها مذاکره کنند که این مرزها با مرزهای ۴ ژوئن سال ۱۹۶۷ تفاوت هایی خواهد داشت."

اشاره او به مرزهای اسرائیل قبل از جنگ شش روزه ژوئن سال ۱۹۶۷ است.

جرمی بوئن، سردبیر بخش خاورمیانه بی بی سی، گفته است که با توجه به اینکه اسرائیل مورد حمایت اعضای کنگره است، به احتمال زیاد آقای نتانیاهو مورد استقبال گرم کنگره آمریکا قرار می گیرد.

به گفته گزارشگر بی بی سی، نمایندگان کنگره به احتمال قوی از نظر آقای نتانیاهو درمورد اینکه کشور فلسطینی برای توافق صلح با چالش بزرگی روبروست حمایت خواهند کرد.

در عین حال، فلسطینی ها معقتدند که در صورتی که توافقی برای بازگشت به مرزهای سال ۱۹۶۷ حاصل نشود، دلیلی برای مذاکره با اسرائیل وجود ندارد.

مطالب مرتبط