استقبال ملکه بریتانیا از رئیس جمهوری آمریکا

باراک اوباما در باکینگهام حق نشر عکس Getty
Image caption آقای اوباما و همسرش با پرنس ویلیام و همسرش کیت میدلتون که به تازگی ازدواج کرده‌اند، دیدار کردند

ملکه بریتانیا در نخستین روز از سفر رسمی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به لندن، از او و همسرش، میشل اوباما در کاخ باکینگهام استقبال کرد.

آقای اوباما در اولین سفر رسمی خود به بریتانیا با پرنس چارلز و همسرش نیز دیدار کرد و ۲۰ دقیقه نیز با دوک و دوشس کمبریج - پرنس ویلیام و همسرش کیت میدلتون که به تازگی ازدواج کرده‌اند - زمان گذراند.

رئیس جمهوری آمریکا و همسرش بعد از ظهر امروز، سه شنبه (۲۴ مه) دسته گلی نیز به نشانه احترام بر روی آرامگاه سرباز گمنام در کلیسای وست‌مینستر قرار می‌دهند.

پیش از این آقای اوباما و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در مقاله‌ای مشترک در روزنامه تایمز، روابط آمریکا و بریتانیا را "حیاتی" خواندند.

همکاری دو جانبه در زمینه‌های اقتصادی، مانند سرمایه‌گذاری مشترک دو کشور، علمی، فرهنگی و سیاسی از موضوع‌هایی است که رهبران آمریکا و بریتانیا در مقاله خود به آن پرداخته‌اند.

گفت‌وگو درباره روابط دوجانبه و تحولات خاورمیانه

رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه با نخست وزیر بریتانیا دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

انتظار می‌رود تحولات خاورمیانه و درگیری‌ها در لیبی از محورهای گفت‌وگو میان دو طرف باشد.

رهبران دو کشور در مقاله مشترک خود استبداد و بی‌عدالتی را عامل رشد افراط گرایی دانسته و گفته‌اند: "آنگاه که زنان و مردان جوان احساس کنند حقوق آنان نادیده گرفته می‌شود، ممکن است به سوی گفتمان تک‌روی و قربانی کردن خود، که آبشخور اعتقادی شبکه القاعده است، گرایش بیشتری بیابند."

رهبران آمریکا و بریتانیا نوشته‌اند که به همین دلیل نیز تحولات اخیر در جهان عرب و منطقه خاورمیانه اهمیتی چنین فراوان دارد و افزوده‌اند که آزادی و عدالت، بازدارنده رشد تندروی و خشونت در منطقه است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین روز چهارشنبه در ساختمان پارلمان بریتانیا برای نمایندگان مجالس عوام و اعیان این کشور سخنرانی خواهد کرد.

سفر آقای اوباما به لندن به دلیل فعال شدن یک کوه آتشفشان در ایسلند و احتمال لغو پرواز هواپیماها در بخش‌هایی از اروپا، یک روز زودتر از موعد مقرر صورت گرفت و قرار است او بامداد پنجشنبه برای شرکت در اجلاس رهبران کشورهای گروه ۸ به فرانسه برود.

مطالب مرتبط