آژانس اتمی: تاسیسات بمباران شده در سوریه 'احتمالا اتمی بود'

عکس سیا از آنچه می گوید تاسیسات در حال ساخت اتمی در شرق سوریه است حق نشر عکس AP
Image caption آمریکا ادعا کرده که این مرکز محل ساخت تاسیسات اتمی با کمک کره شمالی بوده است

آژانس بین المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل می گوید که یک مرکز در سوریه که در سال ۲۰۰۷ توسط جنگنده های اسرائیلی بمباران شد "به احتمال زیاد" یک راکتور اتمی بود.

این آژانس درحال تحقیق درباره ادعاهای آمریکا بوده است که می گوید سوریه در این نقطه با کمک کره شمالی مشغول ساخت یک راکتور اتمی مخفی بوده است.

این صریح ترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد سوریه پس از چند سال مسدود شدن تحقیقات است و احتمالا فشار بر دمشق را افزایش خواهد داد.

اسرائیل در سپتامبر ۲۰۰۷ این نقطه را در یک منطقه بیابانی در سوریه بمباران کرد.

سوریه می گوید این محوطه - در نزدیکی دیر الزور در شمال شرقی این کشور - یک مرکز نظامی درحال ساخت بود و هنوز مورد استفاده نبود.

دمشق همچنین هرگونه همکاری اتمی با کره شمالی را رد کرد. کره شمالی نیز انتقال فناوری اتمی به سوریه را تکذیب کرده است.

اما گزارش محرمانه آژانس بین المللی انرژی اتمی که بی بی سی به نسخه ای از آن دست یافته است حاکیست که ساختمان بمباران شده از نظر نوع و اندازه شبیه به یک راکتور بود و اینکه نمونه های استخراج شده از آن حاکی از ارتباط احتمالی با فعالیت های اتمی است.

بتانی بل خبرنگار بی بی سی در وین می گوید که این گزارش احتمالا فشار بین المللی بر سوریه را افزایش خواهد داد.

این گزارش راه را برای قدرت های غربی هموار می کند تا برای ارجاع سوریه به شورای امنیت سازمان ملل فشار آورند، اقدامی که آخرین بار در سال ۲۰۰۶ علیه ایران انجام شد.

این گام ممکن است در جلسه بعدی شورای حکام آژانس در ماه ژوئن برداشته شود.

سوریه از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح های اتمی است که به آن کشور حق غنی سازی برای نیروگاه های غیرنظامی را می دهد البته در صورتی که زیر نظر آژانس اتمی سازمان ملل باشد.

اما این کشور بر اساس موافقتنامه پادمان که با آژانس امضا کرده است موظف به مطلع کردن آژانس اتمی از هرگونه طرحی برای ساخت تاسیسات تازه اتمی است.

مطالب مرتبط