اوباما در کاخ باکینگهام از 'روابط ویژه' با بریتانیا تقدیر کرد

ملکه الیزابت و باراک اوباما در باکینگهام حق نشر عکس none
Image caption ملکه الیزابت سه شنبه شب میزبان اوباما بود

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا طی مراسم رسمی شام در کاخ باکینگهام در لندن "روابط ویژه" با بریتانیا را ستایش کرده است.

او از بریتانیا به خاطر همبستگی با آمریکایی ها از زمان حملات 11 سپتامبر 2001 و مقابله به تهدیدهای امنیتی پس از آن قدردانی کرد.

او همچنین به خاطر "ایستادن در کنار آمریکا طی دهه های متمادی" به نیروهای ارتش بریتانیا ادای احترام کرد.

مراسم رسمی شام به میزبانی ملکه الیزابت و با شرکت اعضای خانواده سلطنتی، سیاستمداران و ستارگان سینما انجام شد.

این مراسم در پایان نخستین روز از بازدید رسمی باراک اوباما از بریتانیا که روزی پرمشغله بود برگزار می شد.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا، نیک کلگ رهبر حزب لیبرال دموکرات و اد میلیبند رهبر حزب کارگر به علاوه گوردون براون، تونی بلر و جان میجر سه نخست وزیر سابق در مراسم شرکت داشتند.

تام هنکس و کوین اسپیسی از چهره های معروف هالیوود هم حاضر بودند.

ملکه الیزابت در آغاز مراسم گفت که او "خیلی خوشحال" است که آقای اوباما و همسرش میشل بار دیگر از بریتانیا بازدید می کنند.

او گفت: "اعتقاد راسخ دارم که قوت پیوندهای ما و منافع متعدد مشترک ما همچنان تضمین خواهد کرد، که وقتی آمریکا و بریتانیا در کنار هم می ایستند، مردم ما و سایر مردم خوش نیت در سراسر جهان امنیت بیشتری خواهد داشت و می توانند مرفه تر باشند."

آقای اوباما و همسرش دوشنبه شب از جمهوری ایرلند وارد لندن شدند، سفری که به دلیل تهدید ناشی از خاکستر آتشفشانی که پروازها را مختل کرده است یک روز زودتر از موعد انجام شد.

آقای اوباما در طول روز با پرنس چارلز و همسرش دیدار کرد و دقایقی را نیز با دوک و دوشس کمبریج - پرنس ویلیام و همسرش کیت میدلتون که به تازگی ازدواج کرده‌اند - گذراند.

پیش از این آقای اوباما و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در مقاله‌ای مشترک در روزنامه تایمز، روابط آمریکا و بریتانیا را "حیاتی" خواندند.

همکاری دو جانبه در زمینه‌های اقتصادی، مانند سرمایه‌گذاری مشترک دو کشور، علمی، فرهنگی و سیاسی از موضوع‌هایی است که رهبران آمریکا و بریتانیا در مقاله خود به آن پرداخته‌اند.

رهبران دو کشور در مقاله مشترک خود استبداد و بی‌عدالتی را عامل رشد افراط گرایی دانسته و گفته‌اند: "آنگاه که زنان و مردان جوان احساس کنند حقوق آنان نادیده گرفته می‌شود، ممکن است به سوی گفتمان تک‌روی و قربانی کردن خود، که آبشخور اعتقادی شبکه القاعده است، گرایش بیشتری بیابند."

رهبران آمریکا و بریتانیا نوشته‌اند که به همین دلیل نیز تحولات اخیر در جهان عرب و منطقه خاورمیانه اهمیتی چنین فراوان دارد و افزوده‌اند که آزادی و عدالت، بازدارنده رشد تندروی و خشونت در منطقه است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین روز چهارشنبه در ساختمان پارلمان بریتانیا برای نمایندگان مجالس عوام و اعیان این کشور سخنرانی خواهد کرد.

مطالب مرتبط