مذاکرات باراک اوباما و دیوید کامرون آغاز شد

باراک اوباما و دیوید کامرون حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رئیس جمهوری امریکا و نخست وزیر بریتانیا در دومین روز سفر آقای اوباما به بریتانیا

مذاکرات دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در ساختمان نخست وزیری در خصوص بحران لیبی و افغانستان آغاز شده و انتظار می رود که این گفت و گو ها از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

رئیس جمهوری آمریکا در دومین روز سفرش به بریتانیا، با حضور در پارلمان این کشور در مورد سیاست خارجی سخنرانی می کند.

رهبران دو کشور همچنان در مراسمی که همسرانشان برای خانواده های نظامیانی که در عملیات های نظامی آمریکا و بریتانیا ترتیب داده اند، شرکت خواهند داشت.

روز سه شنبه آقای اوباما در سخنانش از همبستگی بریتانیا و آمریکا تقدیر کرد.

انتظار می رود در مذاکرات دو جانبه، عملیات ناتو در لیبی و ادامه ناآرامی ها در خاورمیانه و شمال آفریقا مورد بحث و بررسی قرار گیرند.

سخنرانی در وست مینستر

انتظار می رود، نیک کلگ، معاون نخست وزیر بریتانیا، نیز در مذاکرات در خصوص اقتصاد جهانی، مبارزه با تروریسم و جنگ در افعانستان حضور داشته باشد.

پس از این گفت و گو ها، آقای اوباما و آقای کامرون در کنفرانس خبری حاضر می شوند و پس از آن در حیاط ساختمان شماره ۱۰ در مراسم باربکیو حاضر می شوند و سپس برای صرف ناهار خصوصی به کاخ باکینگهام می روند.

پس از آن باراک اوباما در خصوص سیاست خارجی آمریکا در قدیمی ترین ساختمان قصر وست مینستر سخنرانی می کند.

انتظار می رود آقای اوباما در این سخنرانی اعلام کند که آمریکا متحدی نزدیک تر از بریتانیا در جهان ندارد. پیش بینی می شود این سخنرانی بسیار مثبت باشد.

تا کنون تعدادی از سران دولت ها در اجلاس مشترک مجلس عوام و اعیان پارلمان بریتانیا، سخنرانی کرده اند.

پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک های جهان هم در سال ۲۰۱۰ در این جلسه مشترک سخنرانی کرد اما آقای اوباما اولین رئیس جمهوری آمریکا است که در جلسه مشترک مجلس عوام و اعیان سخنرانی می کند.

"نگاهی به متحدان"

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا گفته "هیچ تفاوت بنیادینی" بین سیاست های خارجی آمریکا و بریتانیا وجود ندارد. او گفته دیدار آقای اوباما می تواند همکاری ها را در سطوح مختلف گسترش دهد.

آقای هیگ همچنین گفت که برخلاف برخی گزارش ها آمریکا در عملیات نظامی علیه دولت لیبی حضور پیدا می کند و لندن از این موضوع خرسند است.

آقای اوباما بعداز ظهر امروز نیز میزبان مراسم شامی در سفارت آمریکاست. در این مراسم ملکه الیزابت نیز شرکت می کند.

روز پنج شنبه هم آقای اوباما و آقای کامرون برای شرکت در مراسم گروه هشت به فرانسه می روند.

مطالب مرتبط