بازگشایی فرودگاه های آلمان پس از وقفه چند ساعته

آتشفشان ایسلند حق نشر عکس Reuters
Image caption گفته می شود که فوران این آتشفشان اکنون متوقف شده است

تردد هوایی در آلمان که به علت انتشار خاکستر آتشفشانی در ایسلند مختل شده بود درحال بازگشت به حال عادی است.

هواپیماها بار دیگر پس از وقفه ای چندین ساعته در پروازها در فرودگاه های هامبورگ، برمن و برلین می نشینند و برمی خیزند.

"یورو کنترل" سازمان ترافیک هوایی اروپا گفت که روز چهارشنبه حدود 700 پرواز در آلمان لغو شد.

اکنون به نظر می رسد که فعالیت آتشفشان گریمسوتن ایسلند که در پایان هفته قبل فوران کرد متوقف شده باشد.

مقام های آلمانی فرودگاه های برمن و هامبورگ را در نخستین ساعات چهارشنبه بستند. ترافیک فرودگاه های برلین در حدود ساعت 1100 به وقت محلی متوقف شد.

پروازها از مبدا و به مقصد فرودگاه های برمن و هامبورگ وسط روز از سر گرفته شد زیرا سازمان کنترل ترافیک هوایی آلمان اعلام کرد که میزان خاکستر موجود در هوا "دیگر خطرناک نیست."

برلین آخرین مرکز عمده ای بود که آسمانش را در ساعت 1400 به وقت محلی بازگشایی کرد.

"یوروکنترل" هیچ محدودیت پروازی در سایر نقاط اروپا اعمال نکرده است.

پیشتر پیتر رامسائر وزیر حمل و نقل آلمان به تلویزیون دولتی "اِی آر دی" گفت: "ایمنی اولویت اصلی است، اما می توانیم بگوییم که وضعیت در ادامه روز بهتر می شود."

استفان اوانز خبرنگار بی بی سی در برلین می گوید که مقام های حمل و نقل این کشور در مورد خطرات بالقوه ناشی از انتشار خاکستر بسیار محتاط عمل کرده اند.

به گفته خبرنگار ما خطوط هوایی آلمان مستقیما از این تصمیم انتقاد نکرده اند اما این ناراحتی در صنعت هوانوردی آلمان وجود دارد که مقررات عبور از خاکستر آتشفشانی در این کشور متفاوت از باقی اروپاست.

رئیس سازمان فرودگاه های آلمان گفته است که مقررات واحدی برای سراسر اروپا لازم است.

سازمان هوانوردی فرانسه گفته است که انتظار اختلال بسیار کمی در ترافیک هوایی را دارد و انتظار ندارد هیچ بخشی از آسمان کشور را ببندد.

ترافیک هوایی در نروژ، دانمارک و بریتانیا روز سه شنبه مختل شد که با لغو حدود 500 پرواز همراه بود. به خصوص اسکاتلند، ایرلند شمالی و شمال انگلستان دستخوش قرار گرفتند.

سازمان هواشناسی بریتانیا گفت که میزان خاکستر آتشفشانی در آسمان بریتانیا طی روز چهارشنبه به طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

فوران این آتشفشان شنبه گذشته آغاز شد و توده های خاکستر را راهی آسمان کرد. اما مقام های هواشناسی ایسلند می گویند به نظر می رسد که این فوران از ساعت دو صبح چهارشنبه به وقت گرینویچ متوقف شده باشد.

ابعاد این فوران متفاوت از فوران آتشفشان ایفیاتلایوگوتلا است که سال گذشته باعث سرگردانی میلیون ها مسافر شد چرا که بیم آن می رفت خاکستر ناشی از آن باعث آسیب دیدگی موتور هواپیماها شود.

ذرات این فوران سنگین تر و در نتیجه زودتر بر زمین می نشیند.

مطالب مرتبط