ضارب نماینده آمریکایی 'شرایط لازم روانی برای محاکمه را ندارد'

جارد لافنر حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای لافنر فعلا تحت محاکمه قرار نخواهد گرفت

مردی که متهم به کشتن شش نفر و زخمی کردن یک نماینده زن کنگره آمریکا از ناحیه سر در تیراندازی ماه ژانویه در آریزوناست به حکم قاضی در وضعیتی نیست که محاکمه شود.

لری برنز قاضی فدرال آمریکا محاکمه جارد لافنر را برای مدت نامعلوم به حالت تعلیق درآورده است.

او به یک مرکز دولتی فرستاده خواهد شد تا آمادگی محاکمه را پیدا کند.

در آن حادثه شش نفر کشته و ۱۳ نفر از جمله خانم گابریل گیفوردز نماینده کنگره از ایالت آریزونا زخمی شدند. آقای لافنر ۲۱ ساله اعلام بی گناهی کرده است.

رفتار ناهنجار

روز چهارشنبه در جریان جلسه بررسی وضعیت ذهنی آقای لافنر در شهر توسان در آریزونا، او پس از رفتاری انفجاری از دادگاه خارج شد.

قاضی لری برنز به آقای لافنر اجازه داد جلسه دادگاه را از اتاقی دیگر روی صفحه تلویزیون ببنید و بعد حکم خود را صادر کرد.

آقای لافنر پیش از جلسه روز چهارشنبه، به مدت پنج هفته در ماه های مارس و آوریل تحت ارزیابی روانی کارشناسان دادگاه قرار گرفته بود و آقای برنز حکم خود را براساس گزارش آن ارزیابی صادر کرد. جزئیات این گزارش فاش نشده است.

ارتش آمریکا پیش از حادثه تیراندازی از به عضویت پذیرفتن آقای لافنر خودداری کرده بود و او به خاطر نگرانی در مورد سلامت ذهنی اش از شرکت در کلاس های درس کالج نیز محروم شده بود.

در زمان حادثه در روز ۸ ژانویه خانم گیفوردز مشغول دیدار با رای دهندگان در شهر توسان بود.

آقای لافنر در ارتباط با حادثه با ۴۹ مورد اتهام فدرال روبروست.

تلاش برای درمان

پزشکان روند بهبود خانم گیفوردز که از ناحیه سر هدف اصابت گلوله قرار گرفت را بسیار خوب توصیف کرده اند اما او هنوز در انظار عمومی ظاهر نشده است.

آقای لافنر برای حداکثر ۴ ماه برای معالجه به یک مرکز پزشکی منتقل خواهد شد.

اگر او پس از این دوره معالجه قابل محاکمه تشخیص داده شود به دادگاه بازگردانده خواهد شد و در غیر این صورت دوره درمان تمدید خواهد شد.

اگر پزشکان بگویند که قادر به بازگرداندن او به وضعیتی که قابل محاکمه باشد نیستند و قاضی رای به عدم محاکمه دهد، مقام های دولت همچنان می توانند درخواست ادامه بازداشت او را بدهند.

مطالب مرتبط