دستگیری ۸ نفر در اسپانیا در ارتباط با فروش هلیکوپتر به ایران

نمونه هایی از هلیکوپترهای نظامی "بل 212 " در اتریش حق نشر عکس AFP
Image caption بر اساس تحریمهای سازمان ملل متحد ایران حق خرید هلیکوترهای نظامی ای را که در عملیات تهاجمی مورد استفاده قرار می گیرد، ندارد

مقامات پلیس اسپانیا می گویند که مانع فروش غیر قانونی ۹ هلیکوپتر نظامی ترابری به ایران شده و هشت نفر را هم در همین ارتباط دستگیر کرده اند.

بنا بر گزارش ها، پلیس اسپانیا با اجرای عملیاتی در شهرهای مادرید و بارسلون، ۵ بازرگان اسپانیایی و سه شهروند ایرانی را دستگیر کرده است.

مقامات پلیس می گویند که علاوه بر هلیکوپتر های "بل - ۲۱۲" که برای حمل سربازان از آنها استفاده می شود، مقداری قطعه یدکی هم کشف و ضبط کرده اند که قرار بوده است به ونزوئلا صادر شود.

بر اساس تحریم های سازمان ملل متحد، ایران حق خرید هلیکوترهای نظامی را که در عملیات تهاجمی مورد استفاده قرار می گیرد، ندارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پنج بازرگان اسپانیایی دستگیر شده مظنون به تلاش برای صدور هلیکوپتر های "بل - ۲۱۲" ساخت آمریکا هستند و اتهام سه شهروند ایرانی دستگیر شده هم میانجیگری و مذاکره برای خرید تجهیزات نظامی است.

بنابر گزارش ها، پلیس هلیکوپترهای مذکور را در جریان یورش به چند محوطه صنعتی در مادرید و شهرهای دیگر اسپانیا کشف و ضبط کرده است.

گفته می شود که ارزش هلیکوپترها و قطعات یدکی ضبط شده ۱۰۰ میلیون یورو (۱۴۰ میلیون دلار) است.

مقامات پلیس می گویند که صدور مخفیانه قطعات یدکی و هلیکوپتر های "بل - ۲۱۲" به ایران و ونزوئلا، قرار بود تحت پوشش انجام تعمیرات تجهیزات هوایی که قانونی به حساب می آید صورت بگیرد و در آمد حاصل از این فروش ۱۰۰ میلیون یورو ارزیابی شده است.

به گفته این مقامات، آنها بعد از آنکه مطلع شدند چند خریدار ایرانی برای نهایی کردن معامله وارد اسپانیا شده اند، عملیات خود را آغاز کردند.

مطالب مرتبط