آمریکا تعداد سربازان خود در پاکستان را کاهش می دهد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

ارتش آمریکا اعلام کرده است که تعداد سربازان خود را در پاکستان کاهش خواهد داد.

مقامات وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، می گویند این اقدام در پاسخ به درخواست دولت پاکستان برای کاهش حضور نظامی آمریکا در آن کشور صورت می گیرد.

درخواست پاکستان به دنبال عملیات نیروهای ویژه آمریکا علیه اسامه بن لادن در خاک پاکستان مطرح می شود که به کشته شدن رهبر القاعده منجر شد.

بیش از 200 سرباز آمریکایی در پاکستان استقرار دارند که به آموزش نیروهای پاکستان کمک می کنند. اما گفته می شود که نیروهای ویژه و اطلاعاتی آمریکا هم در پاکستان فعال هستند.

یک سخنگوی پنتاگون گفت که در طی دو هفته گذشته پاکستان از آمریکا خواسته که حضور نظامی اش را در آن کشور کاهش دهد و آمریکا هم در پاسخ شماری از سربازان خود را از پاکستان خارج می کند. او افزود که تعداد سربازانی که کاهش می یابند، اندک است.

دقیقا روشن نیست که آیا نیروهای ویژه و اطلاعاتی آمریکا هم که گفته می شود به طور مخفیانه در پاکستان فعالیت می کنند، در میان نیروهایی که خارج می شوند، هستند یا خیر.

روابط پر تلاطم

درخواست پاکستان برای کاهش حضور نظامی آمریکا در آن کشور به عنوان نشانه ای دیگر از نارضایتی اسلام آباد از نحوه اجرای عملیات نیروهای آمریکایی علیه بن لادن در شهر ابیت آباد تعبیر خواهد شد.

این عملیات که در اوایل ماه مه و بدون اطلاع مقامات پاکستان صورت گرفت، باعث بروز تنش میان اسلام آباد و واشنگتن شد.

روابط آمریکا و پاکستان همیشه پیچیده و شکننده بوده، اما در حال حاضر این روابط دچار تلاطمی خاص شده است.

بسیاری از سیاستمداران آمریکایی معتقدند که حداقل برخی در پاکستان از محل اختفای رهبر القاعده اطلاع داشته اند و به همین دلیل از ادامه کمک نظامی آمریکا به پاکستان انتقاد می کنند.

در حال حاضر در شیکاگو محاکمه مردی در ارتباط با حملات سال 2008 در بمبئی هند جریان دارد که نتیجه آن ممکن است باعث روشن شدن زوایایی از ارتباط عوامل اطلاعاتی پاکستان و گروه های افراطگرا شود.

همزمان در تحولی دیگر یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان با سفر به چین و خرید جت های جنگنده از این کشور اتحاد استراتژیک اسلام آباد و پکن را بار دیگر پررنگ کرده، موضوعی که هضم آن برای آمریکا چندان آسان نیست.

مطالب مرتبط