مهاجرت غیرقانونی در گفت‌وگو با وزیر امور مهاجرت استرالیا

عکس آرشیوی از مهاجران غیرقانونی به استرالیا حق نشر عکس none
Image caption بسیاری از مهاجران با قایق و کرجی از کشورهای جنوب شرقی آسیا به استرالیا می روند

تصمیم استرالیا برای انتقال ۸۰۰ نفر از پناهجویانی که از راه دریا و به طور غیرقانونی وارد این کشور شده اند به مالزی، با انتقاد شدید سازمانهای بین المللی از جمله کمیساریای عالی سازمان ملل متحد روبرو شده است.

ناوی پیلای کمیسر حقوق بشر سازمان ملل می گوید توافق استرالیا با مالزی برای مبادله پناهجویان با پناهندگان، سیاستی نژادپرستانه و غیربشردوستانه است.

بر اساس این توافقنامه، مالزی می پذیرد که استرالیا ۸۰۰ پناهجو را که غیرقانونی وارد این کشور شده اند، به مالزی منتقل کند. در عوض استرالیا به ۴ هزار پناهنده ساکن مالزی اجازه اقامت می دهد.

جمال الدین موسوی، از بخش فارسی بی بی سی، در این باره گفت‌و‌ گویی کرده با کریس بوئِن Chris Bowen وزیر امور مهاجرت استرالیا و ابتدا از او دلیل این تصمیم را پرسیده است:

به دلایل مختلف این تصمیم گرفته شده است. استرالیا کشوری است مهربان. ما پذیرای پناهنده‌ها هستیم اما ورود به این کشور با قایق برای اعلام پناهندگی راه مناسبی نیست.

این سفر خطرناکی است. خیلی ها روی قایق یا کشتی های کوچک جان خود را از دست می دهند و ما قصد داریم به همه این پیام را برسانیم که آمدن به استرالیا با قایق برای اعلام پناهندگی شیوه مناسبی نیست.

صرف نظر از اینکه این گونه پناهنده‌ها از کجا به استرالیا می رسند، ما به پرونده های آنها رسیدگی نخواهیم کرد. این افراد به مالزی منتقل خواهند شد و پرونده آنها در آنجا بررسی می شود.

اگر این افراد به صورت غیر قانونی با کشتی یا قایق وارد استرالیا شوند به مالزی منتقل خواهند شد و هیچ تضمینی هم نیست که بعدا بتوانند در استرالیا زندگی کنند.

ما با کشورهای دیگر هم وارد مذاکره شده‌ایم تا پناهنده‌ها را به این کشور ها نیز بفرستیم اما فعلا ۸۰۰ نفر به مالزی اعزام می شوند. استرالیا همچنان به پذیرش پناهنده ها ادامه خواهد داد، اما به تقاضای کسانی که با قایق به کشور ما بیایند در داخل استرالیا رسیدگی نخواهد شد.

اشاره کردید که ۸۰۰ نفر پناهنده به مالزی برگردانده خواهد شد. اگر تعداد کسانی که تقاضای پناهندگی کرده‌اند و یا از دریا وارد این کشور شده اند خیلی بیشتر از این ۸۰۰ نفر باشد، چه می شود؟

ما درحال مذاکره با دیگر کشورهای منطقه هستیم تا قراردادهای مشابهی را ترتیب دهیم، اما پیام مهم ما این است که اگر در صدد سفر به استرالیا با کشتی‌های کوچک یا قایق هستید برای این کار هزینه زیادی خواهید داد. زندگیتان به خطر می افتد و نهایتا به نتیجه ای که می خواهید نخواهید رسید.

آیا این اقدام شما با قوانین بین المللی در زمینه پناهندگان مطابقت دارد؟

بله دارد. ما کنوانسیون بین المللی پناهندگان را امضا کرده ایم و پناهندگان را به کشوری که ممکن است خطری آنها را تهدید کند نمی فرستیم.

ما آنها را به مالزی و یا کشورهای دیگر خواهیم فرستاد و قطعا افرادی که در کشور خود ممکن است مورد آزار و اذیت قرار گیرند به کشور خودشان فرستاده نخواهند شد.

بعد از آنکه به پرونده این افراد به دقت رسیدگی شد، افرادی که پناهنده واقعی نیستند به کشورشان باز گردانده می‌شوند.

اما می دانیم که مالزی کنوانسیون بین المللی پناهندگان را امضا نکرده است.

همینطور است. ولی ما با مالزی به توافق رسیده ایم که افرادی که از استرالیا به این کشور فرستاده می شوند، تا زمان رسیدگی قطعی به پرونده هایشان بتوانند در آنجا بمانند و به کشوری که از آنجا گریخته اند باز گردانده نشوند.

زمانی که درخواست پناهندگی این افراد بررسی دقیق شد و (اگر) احیانا تقاضایشان رد شد، در این صورت اقدامات لازم برای بازگرداندن آنها به کشورشان انجام خواهد شد.

چرا مساله پناهندگانی که با قایق به استرالیا می آیند تبدیل به موضوعی جنجالی شده است؟ تعداد این افراد در مقایسه با پناهندگان سایر نقاط دنیا خیلی زیاد نیست. برای نمونه در یک سال گذشته تنها شش هزار نفر از این راه خود را به استرالیا رسانده اند.

بله این موضوع مهمی برای استرالیا است. ما کشوری توسعه یافته هستیم. ما از پناهنده‌ها و مهاجران استقبال می کنیم اما مردم استرالیا و همینطور دولت این کشور قویا معتقدند که باید از مرزهای این کشور محافظت شود.

ما نمی توانیم شاهد ورود پناهندگان به کشور با شیوه‌های به شدت نا امن و بوسیله قایق باشیم. ما کمک‌های انساندوستانه مان را افزایش داده ایم. تعداد پناهندگانی که ما می پذیریم به لحاظ نسبت جمعیتی از هر کشور دیگر دنیا بیشتر است.

عده ای می گویند که این نوعی تبعیض علیه پناهندگانی است که از ایران، افغانستان و کشورهای این منطقه به استرالیا می روند و دولت استرالیا در برابر پناهندگانی که مثلا از اروپای شرقی به این کشور می روند سخت گیری چندان نشان نمی دهد.

نه هیچ تبعیضی در کار نیست. ما از خاورمیانه پناهنده می پذیریم اما از طریق اردوگاه های پناهندگان در سوریه، اردن یا از پاکستان؛ و این کار را ادامه خواهیم داد، اما تنها کسانی که از طریق کمیساریای سازمان ملل متحد اقدام کنند.

مطالب مرتبط