سارکوزی 'گزینه هایی' را در اجلاس گروه هشت به قذافی پیشنهاد کرد

نیکلا سارکوزی و دیمیتری مدودف حق نشر عکس AP
Image caption آقای سارکوزی میزبان اجلاس گروه هشت در شهر دوویل است

نیکلا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه معمر قذافی رهبر لیبی را ترغیب کرده است کناره گیری کند زیرا در آن صورت "همه گزینه ها باز" خواهد بود.

آقای سارکوزی به خبرنگاران گفت: "ما نمی گوییم که قذافی باید به تبعید برود. او باید قدرت را ترک کند و هر چه زودتر چنین کند، انتخاب هایش بیشتر خواهد بود."

آقای سارکوزی میزبان اجلاس گروه هشت کشور ثروتمند جهان در شهر سیاحتی دوویل در شمال فرانسه است.

قیام های عمومی در کشورهای عربی، تنظیم مقررات اینترنت و آینده نیروی اتمی جملگی در این اجلاس دو روزه به بحث گذاشته می شود.

رهبران آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و کانادا در این نشست همچنین درباره اقتصاد جهانی و تغییرات اقلیمی بحث می کنند.

هزاران مامور پلیس به عنوان بخشی از یک عملیات بزرگ امنیتی در آنجا مستقر شده اند و ایستگاه های بازرسی در همه جاده های منتهی به دوویل ایجاد شده است.

آقای سارکوزی بعد از ظهر پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران از دخالت ناتو در لیبی دفاع کرد و گفت: "اگر ما قدم به میان نگذاشته بودیم، بنغازی از نقشه حذف می شد."

بنغازی از شهرهای تحت کنترل مخالفان مسلح سرهنگ قذافی است.

او از روسیه به خاطر مسدود نکردن قطعنامه سازمان ملل متحد که استفاده از قوه قهریه برای حفاظت از غیرنظامیان را مجاز می شمارد تشکر کرد و گفت که دیمیتری مدودف رئیس جمهور روسیه درک می کند که "سرهنگ قذافی مقصر است" و این موضوع را "بی پرده و بدون ابهام" گفته است.

او گفت سرهنگ قذافی هرچه دیرتر کناره گیری کند "فهرست مقاصد ممکن برای او کوتاه تر خواهد بود."

آقای سارکوزی گفت اگر سرهنگ قذافی کناره گیری کند و نیروهایش را به سرعت عقب بکشد، "همه گزینه ها باز خواهد بود."

خبرنگاران می گویند که رویدادهای اخیر مانند جنبش های خاورمیانه و شمال آفریقا و بحران اتمی ژاپن، حسی از هدفمندی به گروه 8 بخشیده است.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به طور جداگانه در این اجلاس با برخی رهبران جهان دیدار می کند.

مطالب مرتبط