کلینتون: سندی در مورد آگاهی پاکستان از محل بن لادن وجود ندارد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خانم کلینتون یادآور شد که آمریکا بزرگترین اهدا کننده کمک های مالی به پاکستان است

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است هیچ مدرکی مبنی بر اینکه مقامات ارشد پاکستانی از محل زندگی اسامه بن لادن در نزدیکی اسلام آباد اطلاع داشته اند وجود ندارد.

خانم کلینتون در عین حال بر این نکته تاکید کرده است که آمریکا و پاکستان باید تلاش بیشتری برای مقابله با پیکارجویان اسلامگرا انجام دهند و اینکه روابط دو جانبه این دو کشور به نقطه عطف رسیده است.

خانم کلینتون همچنین گفت که هیچ توافق صلحی در افغانستان بدون آنکه پاکستان در روند آن نقش داشته باشد ممکن نیست.

وی همچنین تاکید کرد که واشنگتن به استحکام روابط این کشور با پاکستان "قویا متعهد است."

وی در جریان سفر خود به اسلام آباد که از پیش اعلام نشده بود این سخنان را بیان کرد.

این سفر با هدف کاهش تنش بین دو کشور پس از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده توسط نیروهای ویژه آمریکایی، طرح ریزی شده است.

خانم کلینتون گفت که آمریکا "قطعا هیچ شواهدی مبنی بر اینکه مقام های ارشد دولت پاکستان" از محل اختفای بن لادن اطلاع داشتند، ندارد.

وی در ادامه گفت: "این سفر از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا ما به نقطه عطفی رسیده ایم. اسامه بن لادن مرده است اما تشکیلات ارعاب انگیز او تهدید بزرگی برای هر دو (کشور) محسوب می شود."

وی ضمن اشاره به اینکه پاکستان و آمریکا اهداف مشترکی دارند، افزود: "در افغانستان زمینه آشتی سیاسی وجود دارد اما حمله پیکارجویان از پناهگاه های امن در داخل پاکستان ادامه دارد."

این نخستین سفر یک مقام عالی رتبه آمریکایی به پاکستان از زمان عملیات نظامی این کشور علیه اسامه بن لادن است.

دریادار مایک مولن، رئیس ستاد ارتش آمریکا نیز در این سفر خانم کلینتون را همراهی می‌کرد.

هم خانم کلینتون و هم دریادار مولن ضمن دیدار و گفتگو با مقام های ارشد سیاسی و نظامی پاکستان، خواستار همکاری بیشتر آنها در زمینه مبارزه علیه شبکه القاعده و طالبان شدند.

خانم کلینتون این موضوع را رد کرد که این دیدارها که تحت تدابیر شدید امنیتی صورت گرفت، دارای فضایی پر تنش بوده و تاکید کرد که پاکستان خود را به یک رشته "اقدامات مشخص" علیه پیکارجویان متعهد دانسته است.

دیدار وزیر امور خارجه آمریکا یک روز پس از آن انجام شد که ایالات متحده اعلام کرد طبق درخواست اسلام آباد، تعدادی از نیروهای خود را از پاکستان خارج کرده است.

خانم کلینتون در میان سخنان خود از سربازان و مردم عادی پاکستان تجلیل کرد و گفت که زنان و مردانی که در ارتش پاکستان خدمت می کنند و نیز مردم عادی این کشور "هر روز از جان خود مایه می گذارند."

خبرنگاران می گویند که هدف هیلاری کلینتون از بیان این سخنان به دست آوردن دل مقام های پاکستانی است که در رابطه با کشته شدن اسامه بن لادن از آمریکایی ها رنجیده اند.

مطالب مرتبط