ثبت رکورد بی‌سابقه در تولید دی اکسید کربن در سال ۲۰۱۰

تغییرات اقلیمی حق نشر عکس AP
Image caption انتشار گازهای گلخانه ای به بالا رفتن دما در بخش هایی از کره زمین از جمله گرینلند منجر شده است. این موضوع باعث شده سطح آب دریاها و اقیانوس ها بر اثر آب شدن یخ ها بالاتر برود که به نوبه خود به نگرانی هایی در مورد زندگی مردم در بعضی از شهرهای ساحلی انجامیده است

یک نهاد بین المللی ناظر بر مصرف انرژی اعلام کرده است که انتشار دی اکسید کربن در سال گذشته میلادی به رکوردی جدید رسیده است و به این ترتیب تردیدهایی در مورد رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده برای کاهش گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۲۰ ایجاد شده است.

به این ترتیب احتمال دارد تلاش هایی که برای محدود کردن افزایش دمای زمین تا حداکثر دو درجه سانتیگراد طی چند سال آینده صورت گرفته بود، در عمل ناکام بماند.

آژانس بین المللی انرژی با اشاره به میزان سرمایه گذاریهای موجود در زمینه تولید انرژی هشدار داده است که احتمال رسیدن به اهداف تعیین شده در کاهش گازهای گلخانه ای بسیار ضعیف است.

در بخشی از بیانیه این نهاد آمده است: "بر اساس تازه ترین محاسبات، انتشار دی اکسید کربن بر اثر مصرف انرژی در سال ۲۰۱۰ به بالاترین حد خود در طول تاریخ رسید".

میزان انتشار دی اکسید کربن طی سال ۲۰۰۹ و در پی بحران در اقتصاد جهانی، به نسبت سال پیش از آن کاهش یافت و به بیش از سی میلیارد تن رسید.

از چین و هند به عنوان دو کشور اصلی در بحث افزایش بی سابقه دی اکسید کربن نام برده می شود. البته کشورهای توسعه یافته جهان هم در این افزایش نقش داشته اند.

در اجلاس سازمان ملل متحد در زمینه تغییرات اقلیمی که سال گذشته در مکزیک برگزار شد، رهبران جهان توافق کردند با اتخاذ سیاست هایی در زمینه تولید و مصرف انرژی، مانع از افزایش دمای زمین به بیش از ۲ درجه سانتیگراد تا سال ۲۰۲۰ میلادی شوند.

سازمان بین المللی انرژی تخمین زده است که برای رسیدن به چنین هدفی، میزان انتشار گازهایی که از مصرف انرژی حاصل می شود در سال ۲۰۲۰ نباید از مرز ۳۲ میلیارد تن فراتر برود.

این سازمان چنین نتیجه گیری کرده است که برای رسیدن به این هدف، افزایش انتشار چنین گازهایی ظرف ۱۰ سال آینده، باید کمتر از میزان افزایش آنها بین سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ باشد.

به نظر می رسد در صورتیکه کشورهای جهان هرچه سریعتر تصمیم قاطعانه ای برای کاهش گازهای گلخانه ای نگیرند، امکان اتخاذ راهکارهای کنترل چنین گازهایی در سال ۲۰۲۰ بسیار محدودتر خواهد بود.

با وجودیکه کشورهای جهان در اجلاس سال گذشته در مکزیک بر سر محدود کردن تولید گازهای گلخانه ای به توافق رسیدند، اما در مورد نحوه رسیدن به چنین هدفی دچار اختلاف شدند.

همچنین در مورد آینده پیمان کیوتو هم اختلاف نظرهایی جدی وجود دارد.

تا پایان سال جاری میلادی، تعهدات کشورهای امضاءکننده پیمان کیوتو برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای به پایان خواهد رسید.

مطالب مرتبط