بزرگترین پیکره لنین در تاجیکستان برچیده شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پیکره لنین در خجند شب‌هنگام برچیده شد

بزرگترین مجسمه ولادیمیر لنین در آسیای میانه‌ که در شهر خجند در شمال تاجیکستان واقع بود، شب دوشنبه ۳۰ مه برچیده شد.

سبب شب‌هنگام برچیده شدن این مجسمه معلوم نیست، ولی برخی از صاحب‌نظران معتقد‌اند که مقامات با این کار خواسته‌اند که از جلب توجه عمومی به این اقدام جلوگیری کنند.

مقامات محلی در شهر خجند می‌گویند که در این مکان یک باغ تفریحی برای ساکنان بنیاد می‌گردد. این باغ تفریحی نام اسماعیل سامانی، بنیان‌گذار دولت سامانیان را، خواهد گرفت و احتمالاً پیکره‌ای از او نیز در این باغ گذاشته خواهد شد.

ولی مجسمه داهی پرولتارهای جهان به پارک غلبه در شهر خجند منتقل خواهد شد.

مجسمه ولادیمیر لنین در سال ۱۹۷۴ در زمان تجلیل از پنجاهمین سالگرد تأسیس جمهوری شوروی سوسیالیستی تاجیکستان و حزب کمونیست این کشور در ساحل راست دریای سیر در شهر خجند که آن زمان "لنین آباد" نام داشت، گذاشته شده بود.

از زمان شوروی به این سو همه‌ساله کمونستان محلی در ولایت سغد که نیز قبلاً "لینین آباد" نام داشت، بر پای مجسمه بزرگ لنین، گل می‌گذاشتند.

کمونستان محلی در ولایت سغد در تمام دوران استقلال همه‌ساله ضمن تجلیل از سالگرد تولد لنین هم بر پای این مجسمه گل می‌گذاشتند و آنجا سخنرانی می‌کردند.

امّا امسال این مراسم برگزار نشد و کمونستان بر پای این مجسمه گل نگذاشتند.

مجسمه لنین در شهر خجند طی سالهای اخیر بزرگترین مجسمه "داهی رنجبران" در آسیای مرکزی محسوب می‌شد که ۲۴ متر بلندی داشت.

شهرداری خجند سال گذشته نشانی از "داس و بالغه (چکوش)" را که نیز با ایدئولوژی کمونیسم ارتباط داشته و از زمان شوروی به میراث مانده بود، برچیده بود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تا کنون این بزرگترین پیکره لنین در آسیای میانه‌محسوب می‌شد

در زمان شوروی پیکره‌های لنین در شهرهای بزرگ و مراکز نواحی مختلف تاجیکستان چون در دیگر جماهیر شوروی عمدتا در خیابانهای مرکزی قامت افراخته بودند.

ولی بزرگترین پیکره وی در میدان مرکزی شهر دوشنبه در جریان یکی از تظاهرات اعتراضی مردمی در پاییز سال ۱۹۹۱ سرنگون شد.

دیرتر، به جایی این پیکره لنین در میدان "آزادی" پیکره‌ای از ابوالقاسم فردوسی، شاعر معروف و نویسنده "شاهنامه"، گذاشته شد. ولی در اواخر دهه ۱۹۹۰ پیکره فردوسی به حومه جنوب شهر منتقل شد و به جایی آن مجسمه بزرگی از اسماعیل سامانی قد برافراخت.

سه سال قبل به مناسبت ۱۱۵۰ سالگی ابوعبد‌الله رودکی، سردفتر ادبیات کلاسیکی پارسی، شهرداری دوشنبه پیکره دیگری از لنین را که در پارک مرکزی شهر دوشنبه واقع بود، برچید.

کمونستان محلی با این اقدام ابراز مخالفت کردند، ولی صدای آنها شنیده نشد.

سپس، این پارک "باغ استاد رودکی" نام گرفت و پیکره‌ای از "رودکی جوان" در این باغ در برابر ساختمان نوبنیاد "قصر ملّت" قد برافراخت.

منتقدان دولت تاجیکستان را به پاکسازی رمزها و نشانه‌های دولت شوروی و جایگزین آنها کردن رمز و نومادهای ملی گرایانه متهم می‌کنند، ولی مقامات این اقدامات را امری طبیعی برای تحکیم استقلال این کشور می‌دانند.

به گفته مقامات تاجیکستان، موجسمه‌های لنین و نشانه‌های دیگر شوروی دیگر اهمیت سیاسی و فرهنگی ندارند و اگر چه از مراکز شهرها و نواحی برچیده می‌شوند، ولی در اماکن ویژه یا آثارخانه‌ها نگاهداری خواهند شد.

مطالب مرتبط