جیکوب زوما: قذافی قصد کناره گیری ندارد

حق نشر عکس Reuters
Image caption جیکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، در طرابلس با معمر قذافی دیدار کرد

جیکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، که برای دیدار با معمرقذافی، رهبر لیبی به این کشور سفر کرده بود، پس از بازگشت از طرابلس، پایتخت این کشور گفت که آقای قذافی حاضر به ترک کشورش نیست.

در بیانیه ای که از سوی دفتر آقای زوما منتشر شده، آمده است که سرهنگ قذافی خواستار خاتمه حملات هوایی نیروهای ناتوست و بار دیگر موافقت خود را با آتش بس و گفتگو با نیروهای مخالف اعلام کرده است.

در این بیانیه همچنین به نقل از سرهنگ قذافی گفته شده که او به دنبال پیدا کردن راه حلی سیاسی برای خاتمه بحران در لیبی است.

در همین رابطه وزارت خارجه آفریقای جنوبی هم امروز( ۳۱ مه ) درپی شکست مذاکرات جیکوب زوما با سرهنگ قذافی در مورد دستیابی به طرح صلح منطقه ای، با صدور بیانیه ای خواستار آتش بس فوری درلیبی شده است.

در بیانیه وزرات خارجه آفریقای جنوبی همچنین آمده است: "ما قویا معتقدیم که جنگ راه حلی برای خاتمه بحران در لیبی نیست، بلکه راه حل این بحران تنها از راه گفتگوهای سیاسی امکان پذیر است."

آقای زوما روز دوشنبه (۳۰ مه ) در طرابلس با سرهنگ قذافی دیدار کرد.

مخالفان مسلح سرهنگ قذافی با پیشنهاد کشورهای اتحادیه آفریقا که خواستار آتش بس و انجام اصلاحات سیاسی در لیبی شده بودند، مخالفت کردند.

جیکوب زوما پس از ملاقاتش با سرهنگ قذافی گفت که رهبر لیبی آماده است تا نقشه راه اتحادیه آفریقا را اجرا کند.

اتحادیه آفریقا در طرح پیشنهادی اش خواستار خاتمه حملات هوایی نیروهای ناتو شده است.

چندی پیش گزارش هایی مبنی بر این که سرهنگ قذافی احتمالا پس از کناره گیری از قدرت به آفریقای جنوبی خواهد رفت، انتشار یافت، اما مقامات این کشور گفته اند که تاکنون چنین پیشنهادی به رهبر لیبی نداده اند.

مطالب مرتبط