مظنون به قتل روزنامه نگار روس دستگیر شد

حق نشر عکس AFP
Image caption آنا پولیتکوفسکایا در بیرون خانه اش به ضرب گلوله کشته شد

در روسیه مقامات این کشور از دستگیری یک مرد چچنی که ظن آن می رود در قتل آنا پولیتکوفسکایا، روزنامه نگار سرشناس روسی دست داشته، خبر داده اند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از وکلای نزدیک به خانواده این مرد چچنی گفت رستم محمودف، در خانه اش در چچن بازداشت و به مسکو انتقال داده شده است.

براساس گزارش ها، دو تن از برادران آقای محمودف، در حال حاضر به اتهام ارتکاب این قتل در مسکو در انتظار برگزاری دادگاه هستند.

دو برادر آقای محمودف متهم شده اند که به عنوان راننده در صحنه قتل حضور داشتند، و فرد سوم که یکی از افسران پیشین نیروی پلیس است متهم به فراهم کردن حمایت های لجیستکی شده است.

هر سه این افراد در سال ۲۰۰۹ به دلیل فقدان شواهد کافی از اتهامات وارده تبرئه شدند، اما این حکم توسط دادگاه عالی روسیه ملغی و دستور محاکمه مجدد این افراد بار دیگر صادر شد.

در همین رابطه دادستانهای روسیه ضمن تائید خبر دستگیری رستم محمودف گفته اند که قرار است به زودی او برای انجام تحقیقات بیشتر به روسیه منتقل شود.

به گفته خبرنگار بی بی سی، آنا پولیتکوفسکایا، از فعالان حقوق بشر و از سرشناس ترین روزنامه نگاران روسیه بود.

خانم پولیتکوفسکایا از منتقدان صریح اللهجه اقدامات کرملین در چچن بود که در سال ۲۰۰۶ به ضرب گلوله در مسکو کشته شد و جسدش در آسانسور خانه اش در یک مجتمع ساختمانی در مسکو پیدا شد.

خانم پولیتکوفسکایا، که برای روزنامه نووایا گازتا، کار می کرد به افشا گری موارد نقض حقوق بشر توسط نیروهای روسیه در چچن شهرت داشت.

او همچنین نویسنده کتابی بود که در آن شدیدا از سیاست های ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور وقت روسیه انتقاد شده بود.

خانم پولیتکوفسکایا در سال ۲۰۰۲ زمانی که شورشیان چچن افراد حاضر در یک سالن تئاتر در مسکو را به گروگان گرفتند برای آزادسازی گروگان ها نقش میانجی را بازی کرد.

مطالب مرتبط