صربستان ملادیچ را به لاهه فرستاد

کاروان حامل راتکو ملادیچ حق نشر عکس AFP
Image caption دادگاه جنایت جنگی صربستان درخواست تجدید نظر ملادیچ را رد کرده بود

در پی آنکه دادگاهی در صربستان درخواست راتکو ملادیچ برای تجدید نظر در حکم استرداد او به دادگاه بین المللی لاهه را رد کرد، انتقال او با هواپیما به لاهه انجام شده است.

وزیر دادگستری صربستان گفت دستور استرداد را امضا کرده است. فرمانده سابق ارتش صرب های بوسنی پس از جلسه دادگاه مستقیما به فرودگاه منتقل شد.

وکیل آقای ملادیچ گفته بود که فرمانده پیشین صرب بوسنی برای حضور دردادگاه لاهه بسیار بیمار است و نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

راتکو ملادیچ ۶۹ ساله روز پنج شنبه (۲۶ مه) پس از ۱۶ سال فراری بودن در روستای لازاروو در شمال بلگراد دستگیر شد.

او در ارتباط با کشتار ۷۵۰۰ مرد و پسر مسلمان بوسنیایی در سال ۱۹۹۵ در سربرنیستا متهم به نسل کشی است.

ساعاتی پیشتر، دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی در صربستان، درخواست استیناف راتکو ملادیچ را در مورد استردادش به دادگاه لاهه به اتهام نسل کشی رد کرده بود.

پزشکان روز جمعه پس از معاینه راتکو ملادیچ اعلام کرده بودند که او برای استرداد به دادگاه رسیدگی به جرائم جنگی در لاهه از سلامتی برخوردار است.

با وجود اظهار نظر پزشکان درمورد سلامتی آقای ملادیچ، وکیل او گفته بود که لازم است که سلامت موکلش توسط منابع پزشکی مستقل بار دیگر مورد بررسی قرار گیرد.

پس از ورود آقای ملادیچ به دادگاه جنایات جنگی لاهه، و پیش از شروع محاکمه به اتهام نسل کشی و سایر اتهامات، یک جلسه اولیه برگزار خواهد شد.

آقای ملادیچ روز سه شنبه اجازه یافت از گور دخترش که خودکشی کرده است، دیدار کند. او در میان تدابیر شدید امنیتی به مدت ۲۰ دقیقه در گورستان بلگراد حضور یافت.

دستگیری ژنرال ملادیچ یک مانع عمده در سر راه تلاش صربستان برای پیوستن به اتحادیه اروپا را برطرف می کند.

دارکو، پسر آقای ملادیچ، گفته است که پدرش به او گفته است که مسئول کشتارهای سربرنیتسا نیست. آن قتل عام پس از ورود نیروهای صرب بوسنی به آن شهر در ژوئیه ۱۹۹۵ انجام شد.

مطالب مرتبط