جنگ با قلیان در آمریکا

قلیان حق نشر عکس Getty
Image caption قلیان کشی در سالهای اخیر در غرب بسیار رواج پیدا کرده است

در آمریکا مبارزه فزاینده ای برای محدود کردن کشیدن قلیان در اماکن عمومی در جریان است.

مسئولین بهداشتی می گویند، اگر در اماکن عمومی آمریکا کشیدن سیگار ممنوع است، چرا باید در قهوه خانه ها و خوابگاه ها کشیدن قلیان که ظرف یکساعت ۱۰۰ تا ۲۰۰ برابر سیگار دود به داخل بدن فرد وارد می کند، تحمل شود.

بر اساس مقاله ای که روزنامه نیویورک تایمز این هفته منتشر کرده، قانونگذاران، مسئولین کالجها و فعالان مسائل بهداشتی ایالت های سراسر آمریکا از کالیفرنیا تا کانکتیکت خود را برای جبهه جدید جنگ با تنباکو آماده می کنند.

گیل اسلوسبرگ، سناتور ایالتی کانکتیکت از لایحه ای حمایت می کند که استفاده از قلیان را در قهوه خانه ها محدود می کند. او به سرویس جهانی بی بی سی می گوید بسیاری از جوانان آمریکایی از خطرات قلیان برای سلامت خود آگاه نیستند.

سناتور اسلوسبرگ می افزاید: "آنها فکر می کنند چون دود قلیان از آب رد می شود، قرار نیست به آنها صدمه بزند."

اما ارین بیل، دانشجویی در کانکتیکت می گوید قلیان فرصتی برای آرامش فراهم می کند بدون آنکه نیازی به پناه بردن به الکل باشد.

او که دانشجوی دانشگاه ییل است می گوید که می تواند خود را در استفاده از قلیان کنترل کند.

جوانان 'هدف' هستند

به نوشته نشریه "میلفورد نیوز"، دانشجویان و جوانان "فرفیلد" آخر هفته ها و شبهای وسط هفته برای کشیدن قلیان به قهوه خانه "بینز اند لیوز" می ریزند.

آنها برای کشیدن قلیان به اینجا می آیند، اما ورق بازی هم می کنند، به موسیقی گوش می دهند و به تماشای تلویزیون هم می نشینند.

سناتور اسلوسبرگ به بی بی سی گفت: "ما شاهد رشد زیادی در قلیان کشی و قلیان خانه های ایالت خود و سایر ایالت ها بوده ایم و آنها جوانان ما را هدف گرفته اند."

او تصدیق می کند که بسیاری تنها بطور گهگاهی قلیان می کشند، اما تاکید می کند که در مقایسه با سیگار "مثل کشیدن پنج بسته سیگار در یکساعت است."

لایحه او که در آوریل گذشته در کمیته بهداشت عمومی مجمع عمومی کانکتیک تصویب شد، به قانون کنونی ممنوعیت کشیدن سیگار در امکان عمومی این ایالت استناد می کند.

این لایحه در صورت تصویب گشایش قلیان خانه های جدید را از اول ژوئیه ممنوع می کند و قلیان خانه های کنونی نیز تنها تا اول ژوئیه سال ۲۰۱۳ می تواند فعالیت کند.

برای خانم بیل، دانشجوی دانشگاه ییل، این لایحه بدون هیچ اطلاع رسانی عمومی ناگهان "از آسمان ظاهر شد."

او هر از چند گاهی سری به دو قهوه خانه شهر دانشجویی نیو هیون می زند، اما معمولا آخر شبها با همکلاسی هایش در خوابگاه قلیان می کشد تا آرامش پیدا کند و با دوستانش گپی بزند.

او می گوید قلیان حاوی عنصر فرهنگی جذابی است: "ما در خوابگاه هایمان قلیان داریم چون وقتی به خارج سفر می کنیم قلیان می خریم و با خود به اینجا می آوریم."

او که به هیچ وجه نوشیدنی الکلی مصرف نمی کند می گوید خود را در کشیدن قلیان بسیار کنترل می کند.

اما هشدار مقام های بهداشتی دولت آمریکا بسیار روشن است: "قلیان جایگزین سالمی برای سیگار نیست."

بسیاری از ایالت ها قلیان را از قانون منع کشیدن سیگار در اماکن بسته عمومی مسثتنی کرده اند. این معافیت به رونق قلیان خانه ها منجر شده است. اما اخیرا شهر بوستون و ایالت مین به این معافیت پایان داده و کشیدن قلیان را در اماکن بسته عمومی ممنوع کرده اند.

مطالب مرتبط