"ژاپن خطر برخورد سونامی به نیروگاه هسته ای را دست کم گرفت"

حق نشر عکس d

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی که به منظور بررسی بحران هسته ای ژاپن پس از وقوع زلزله و سونامی تهیه کرده است، نوشته که ژاپن عواقب خطر اصابت سونامی به نیروگاه های هسته ای این کشور را دست کم گرفته بود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در عین حال از عکس العمل ژاپن در مقابل بحران هسته ای این کشور پس از وقوع زلزله و سونامی تقدیر کرد.

در بخشی از پیش نویس گزارش آژانس به لزوم وجود یک مرکز رسیدگی به وضعیت اضطراری و مقابله با تصادفات و بحران های طبیعی اشاره شده است.

از زمان وقوع زلزله و سونامی در ژاپن (۱۱ مارس) و وارد آمدن آسیب جدی به نیروگاه اتمی فوکوشیما، نشت مواد رادیو اکتیو از این نیروگاه ادامه داشته است.

بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به مدت یک هفته برای بررسی حادثه اتمی و تهیه این گزارش که نسخه ای از آن را به مقامات ژاپنی تحویل داده اند، در این کشور به سر بردند.

گزارش کامل بررسی های آژانس به زودی در همین ماه (ژوئن) در نشست نمایندگان دولتی در وین ارائه خواهد شد.

رهبری گروه بازرسان را مایک ویت من، یکی از متخصصان ارشد هسته ای بریتانیا بر عهده داشت و اعضای گروه شامل کارشناسانی از فرانسه، روسیه، چین و آمریکا بودند.

ناظران مستقل

حق نشر عکس BBC World Service

بازرسان به یک نکته مهم اشاره کردند که پیشتر مقامات ژاپنی نیز به آن اذعان داشتند و آن هم عدم برنامه ریزی و پیشگیری در مقابل خطر برخورد و عبور امواج از سدی دریایی بود که برای محافظت از نیروگاه هسته ای ایجاد شده بود.

محوطه نیروگاه با سدی دریایی محافظت می‌شد که برای مقابله با سونامی ۵.۷ متری کفایت می‌کرد، ولی در برابر امواج ۱۴ متری که ۱۵ دقیقه بعد از زلزله آغاز شد، کاری از پیش نمی‌برد.

در نتیجه محوطه نیروگاه کاملا در آب فرو رفت. ژنراتورهای اضطراری که در ارتفاعی پایین‌تر از سطح دریا قرار داشتند در زیر آب فرو رفت و از کار افتاد.

همچنین ارتباط با شبکه برق قطع و کار خنک کردن راکتورها متوقف شد و به این ترتیب دمای راکتورها از حد مجاز بالاتر رفت.

در پیش نویس سه صفحه ای گزارش آژانس آمده است: "پیامدهای وقوع سونامی برای نیروگاه های هسته ای دست کم گرفته شده بود."

در بخشی دیگر از این گزارش آمده: "طراحان و گردانندگان نیروگاه های هسته ای باید با به عمل آوردن ارزیابی های دقیق، تدابیر لازم را برای حفاظت از نیروگاه های اتمی در صورت وقوع بحران های طبیعی اتخاذ کنند."

نگرانی های مربوط به ایمنی نیروگاه های هسته ای ژاپن باعث شده که اکنون تنها ۱۷ نیروگاه از مجموع ۵۴ نیروگاه این کشور فعال باشد.

این گزارش همچنین به اهمیت ناظران مستقل در صنعت هسته ای جهان اشاره می کند.

آژانس ایمنی هسته ای ژاپن، بخشی از وزارت این صنعت در کشور است و از آنجایی که یکی از اهدافش ترویج گسترش انرژی هسته ای است، در داخل کشور مورد انتقاد قرار گرفته است.

در بخشی دیگر از گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی آمده است: "برنامه احیای راکتورهای آسیب دیده بسیار حائز اهمیت بوده و تصدیق شده است. این برنامه با تغییر شرایط باید تغییر کند و احتمالا با همکاری های بین المللی همراه خواهد بود."

گوشی هوسونو، یکی از دستیاران نائوتو کان، نخست وزیر ژاپن، نتایج گزارش را پذیرفته و گفته است که دولت باید چارچوب نظام هسته ای خود را مورد بازبینی قرار دهد.

رولاند برک، خبرنگار بی بی سی در توکیو می گوید که ژاپن برای آنکه نشان دهد از فاجعه هسته ای اخیر درس گرفته است، از آژانس بین المللی انرژی اتمی دعوت به عمل آورد.

بیش از ۱۵۲۸۰ نفر در اثر زلزله و سونامی در ژاپن کشته شده و تقریبا ۸۵۰۰ نفر مفقود شده اند.

مطالب مرتبط