استرالیا: بشار اسد باید محاکمه شود

حق نشر عکس d
Image caption حمزه الخطیب به نماد مخالفت علیه دولت سوریه تبدیل شده است

استرالیا خواستار ارجاع بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به دادگاه کیفری بین المللی برای رفتار "خشونت آمیز" او با مردم سوریه شده است.

کوین راد، وزیر امور خارجه استرالیا از سازمان ملل متحد خواسته موضوع ارجاع بشار اسد به این دادگاه را مورد توجه قرار دهد.

وی در همین رابطه به شکنجه و کشته شدن حمزه ال خطیب، نوجوان سیزده ساله به دست نیروهای امنیتی اشاره کرد و گفت که این حادثه مشروعیت آقای اسد را از بین برده است.

مقامات سوریه اعلام کرده اند که تحقیقاتی در مورد مرگ این نوجوان در جریان است.

فعالان می گویند بیش از ۱۰۰۰ نفر از معترضان در جریان تظاهرات ضد دولتی در هفته های اخیر کشته و دست کم ده هزار نفر در این رابطه بازداشت شده اند.

جیم میور، خبرنگار بی بی سی می گوید حمزه الخطیب به نماد مخالفت در سوریه تبدیل شده است.

فعالان می گویند این نوجوان سیزده ساله توسط نیروهای امنیتی بازداشت و تا سرحد مرگ شکنجه شد. این در حالی است که مقامات سوری می گویند که او در جریان اعتراضات ضد دولتی هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد.

آقای راد با اشاره به "قتل" این نوجوان، عملکرد نیروهای امنیتی را " اقدامی وحشیانه" توصیف کرد و آقای اسد را به انجام "اقدامات گسترده علیه مردم خود" متهم کرد.

وی گفت: "من فکر می کنم وقت آن رسیده است که شورای امنیت سازمان ملل موضوع ارجاع بشار اسد به دادگاه کیفری بین المللی را مورد بررسی قرار دهد."

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که مرگ این پسر نوجوان نشان داد که رژیم نسبت به صدای اعتراض مردمش ناشنواست.

وی در ادامه گفت: "من فقط می توانم امیدوار باشم که مرگ این نوجوان بیهوده نبوده و دولت سوریه با پایان دادن به اعمال خشونت آمیز راه را برای رسیدن به دموکراسی واقعی باز کند."

مردم سوریه از حمزه الخطیب به عنوان یک شهید یاد می کنند و عکس های او را هنگام انجام تظاهرات در سراسر کشور بالای سر می گیرند.

وی از سوی مقامات سوری نیز یک شهید خوانده شده است.

از پدر و خانواده حمزه دعوت شد تا با آقای اسد ملاقات کنند و رسانه ها به نقل از آنان نوشته اند که آنها از محبت رئیس جمهوری تحت تاثیر قرار گرفتند.

حمزه الخطیب در ماه آوریل پس از تظاهراتی در نزدیکی شهر درعا مفقود شد.

فعالان می گویند که او پس از بازداشت شکنجه و کشته شد و سپس جسد مضروب و ناقص او بعد از چهار هفته به خانواده اش تحویل داده شد.

دولت می گوید که او با ضرب سه گلوله در جریان تظاهرات کشته شد اما به دلیل عدم شناسایی، تحویل جسد وی به تعویق افتاد.

مطالب مرتبط