رئیس سابق موساد: حمله به ایران اسرائیل را وارد جنگی منطقه‌ای خواهد کرد

مئیر داگان، رئیس سابق موساد حق نشر عکس AP
Image caption رئیس سابق موساد می گوید که اسرائیل با حمله به ایران نمی تواند برنامه اتمی این کشور را متوقف کند

رئیس سابق موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل، حمله نظامی به تاسیسات اتمی ایران برای مهار برنامه‌های هسته‌ای این کشور را بی فایده دانسته و گفته است که چنین اقدامی باعث بروز جنگ در منطقه خواهد شد.

مئیر داگان، که در جریان کنفرانسی در دانشگاه تل آویو صحبت می‌کرد بار دیگر بر مخالفتش با حمله نظامی به ایران تاکید کرد و گفت که اسراییل قادر به از بین بردن برنامه هسته‌ای ایران نیست.

به نوشته روزنامه اسرایلی هاآرتص، آقای داگان در این کنفرانس گفت کسانی که حمله به ایران را جدی مورد ملاحظه قرار می‌دهند، "باید درک کنند که این کار، اسرائیل را وارد جنگی منطقه ای خواهد کرد که راه خروج از آن مشخص نیست."

آقای داگان که دوره ریاستش بر موساد در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۰ به پایان رسید، اضافه کرد که "اقدام نظامی باید آخرین گزینه باشد. پیش از توسل به زور باید همه گزینه‌های دیگر سنجیده شوند."

گفته‌های آقای داگان، مغایر اظهار نظرهای نخست وزیر اسرائیل است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، در دیدار اخیرش از آمریکا، بار دیگر بر لزوم توسل به گزینه نظامی برای وادار کردن ایران به توقف برنامه هسته ای اش تاکید کرده بود.

مئیر داگان در بخش دیگری از سخنانش در دانشگاه تل آویو که در روزنامه اسراییلی یدیعوت آحارونوت گزارش شده، می گوید "حمله به ایران باعث جنگی منطقه‌ای خواهد شد که در آنصورت ایران بهترین دلیل را برای ادامه برنامه اتمی‌اش خواهد داشت. چرا که ایرانی ها ادعا خواهند کرد که مورد حمله کشوری قرار گرفته اند که گفته می شود توانایی نظامی اتمی دارد."

رئیس سابق موساد اضافه کرد: "طرف اسرائیل در چنین جنگی تنها ایران نخواهد بود. چرا که اگر اسراییل مجبور باشد به مواضع حزب الله در خاک سوریه حمله کند، پای سوریه هم به این جنگ کشیده خواهد شد."

روزنامه اسراییلی یدیعوت آحارونوت همچنین از آقای داگان نقل کرده که بر اساس اطلاعاتی که او در اختیار دارد اسرائیل برنامه ای برای حمله به ایران در سال ۲۰۱۱ و یا ۲۰۱۲ ندارد.

مطالب مرتبط