صاحب شرکت اسرائیلی متهم به معامله با ایران درگذشت

سامی اوفر حق نشر عکس AFP
Image caption سامی عوفر و برادرش از سوی مجله فوربز به عنوان ثروتمندترین افراد اسرائیل معرفی شدند

سامی عوفر، میلیاردر اسرائیلی که اخیرا به برقراری ارتباط تجاری با ایران متهم شده بود، در خانه‌اش در شهر تل‌آویو درگذشت.

بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیلی آقای عوفر، ۸۹ ساله، بعد از مدت‌ها بیماری درگذشته است.

چندی پیش دولت آمریکا شرکت برادران عوفر، متعلق به سامی عوفر و برادرش یولی را به اتهام فروش یک کشتی نفتکش به یک شرکت دولتی ایرانی، تحریم کرد.

شرکت برادران عوفر این اتهام را رد کرده و گفته است که دولت آمریکا مرتکب اشتباه تاسف‌آوری شده است.

مجله فوربز به تازگی گزارش داد که این دو برادر، با در اختیار داشتن شرکت‌های فعال در زمینه کشتیرانی، تولید مواد شیمیایی و معاملات املاک به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد دلار، ثروتمندترین افراد اسرائیل هستند.

تجارت ممنوع

اتهامات اخیر علیه شرکت برادران عوفر و یکی از شرکت‌های وابسته آن در سنگاپور، مبنی بر داشتن رابطه تجاری با شرکت ملی کشتیرانی ایران، واکنش‌های منفی شدیدی را در اسرائیل به دنبال داشت.

بعد از اعلام تحریم از سوی آمریکا، شرکت برادران عوفر فروش هر گونه کشتی به ایران را تکذیب کرد و گفت که دولت اسرائیل می‌تواند این مسئله را تایید کند.

اما مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تکذیب برادران عوفر را رد کرد و گفت: "شرکت برادران عوفر صاحب شرکتی دیگر به نام تانکر پاسیفیک است که فروش نفتکش به ایران از طریق آن انجام شده است."

به گقته آقای تونر، شرکت برادران عوفر و زیرمجموعه اش اقدامات لازم برای پیشگیری از این معامله را انجام نداده‌اند و به همین دلیل آنها را در این زمینه مسئول دانست.

روز یکشنبه گذشته نیز مشخص شد که در یک دهه گذشته نفتکش‌های زیادی که تانکر پاسیفیک به صورت کلی یا جزیی مالک آن بوده، بارها در حمل و نقل نفت و فرآورده های نفتی به ایران مورد استفاده قرار گرفته است. این در حالی است که دولت اسرائیل نقش فعالی در تلاش‌های دیپلماتیک برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران ایفا می کند.

روز پنج شنبه (۲ ژوئن) منابع نزدیک به خانواده سامی عوفر گفتند که او سال گذشته دستور داده بود که کشتی‌های متعلق به شرکت برادران عوفر به هیچ وجه در ایران پهلو نگیرند. این خبر بعد از انتشار گزارش هایی مبنی بر متوقف شدن یکی از کشتی‌های این شرکت توسط ایران در ماه فوریه منتشر شد.

جلسه ناتمام

کمیسیون اقتصادی پارلمان اسرائیل تلاش کرد تا در جلسه‌ای به موضوع ارتباط شرکت برادران عوفر با ایران رسیدگی کند. اما این جلسه تنها ۱۵ دقیقه طول کشید و ناتمام ماند. دلیل آن دریافت یادداشتی توسط رئیس کمیته بود که در آن هشدار داده شده بود که بررسی این موضوع می‌تواند برای موقعیت اسرائیل "زیان‌بار" باشد.

این اتفاق باعث بروز شایعاتی مبنی بر احتمال کمک شرکت برادران عوفر به سرویس های امنیت اسرائیل در زمینه جاسوسی از ایران شد.

بعد از این وقایع بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل باز هم تاکید کرد که "سیاست اسرائیل کاملا روشن است؛ برقراری هر گونه ارتباط با ایران ممنوع است."

مطالب مرتبط