انتشار پیام صوتی رئیس جمهوری 'مجروح' یمن

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

در پی مجروح شدن علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن در اثر اصابت خمپاره به مسجدی در صنعا، تلویزیون دولتی این کشور یک پیام صوتی کوتاه را از او پخش کرده است.

آقای صالح در این پیام از خوب بودن حال خود خبر داده و از ارتش خواسته است با تمام توان با شبه نظامیان مسلح قبیله حاشد مقابله کند.

آقای صالح این افراد مسلح را مسوول حمله خمپاره ای به مسجد مجتمع ریاست جمهوری دانست.

هفت نفر در این حمله کشته شدند.

علاوه بر علی عبدالله صالح، نخست وزیر و رئیس مجلس یمن نیز در این حمله مجروح شدند.

آقای صالح برای درمان به یک بیمارستان نظامی منتقل شد. شدت جراحت او مشخص نیست ولی گفته شده خمپاره به سر یا گردن او اصابت کرده است.

دفتر شیخ صادق الاحمر، رئیس قبیله حاشد دست داشتن در این حمله را رد کرده است.

حمله به مقر ریاست جمهوری با تظاهرات گسترده مخالفان و نبرد میان ارتش یمن و شبه نظامیان قبیله حاشد همزمان بود.

روز جمعه پیش از حمله به کاخ ریاست جمهوری، برای اولین بار بعد از گذشت یک هفته از افزایش درگیری‌‍‌ها، صدای انفجاری مهیب در صنعا شنیده شد.

بر اساس گزارش‌ها در این انفجار منزل شیخ حامد الاحمر، برادر رهبر قبیله‌ای که هواداران آن با دولت می‌جنگند، مورد هدف قرار گرفت.

امروز در میان ناآرامی‌ها در صنعا هزاران نفر نیز در مراسم تشییع جنازه ۵۰ نفر از کشته‌شدگان ناآرامی‌های اخیر شرکت کردند.

از ماه ژانویه و با آغاز اعتراضات در یمن تا کنون بیش از ۳۵۰ نفر کشته شده‌اند که از این تعداد دست کم ۱۳۵ نفر طی ۱۰ روز گذشته جان داده‌اند.

آمریکا هیاتی را برای بحث درباره چگونگی پایان دادن به خشونت‌هایی که یمن را در آستانه جنگ داخلی قرار داده، به منطقه فرستاده است.

قدرت های غربی و منطقه‌ای از علی عبدالله صالح می‌خواهند که با امضای قرارداد پیشنهادی شورای همکاری خلیج فارس، قدرت را در مقابل مصونیت قضایی به معاونش واگذار کند.

مطالب مرتبط