مرگ حداقل ۳۴ معترض در حمله نیروهای امنیتی سوریه

کودک سوری در راهپیمایی مخالفان دولت حق نشر عکس Reuters
Image caption سازمان دهندگان راهپیمایی به یاد کودکان و نوجوانان کشته شده، امروز را جمعه آزادی کودکان نامیدند

با وجود ادامه سرکوب اعتراضات در سوریه هزاران تظاهر کننده مخالف دولت بعد از نماز جمعه در شهرهای مختلف این کشور به خیابان ها آمدند.

در شهر حماه به دنبال تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی معترضانی که در مرکز شهر تجمع کرده بودند، حداقل ۳۴ نفر کشته شدند. در این تجمع، حدود ۵۰ هزار نفر جمع شده بودند.

رهبران معترضان، امروز را به یادبود بیش از ۳۰ کودک و نوجوانی که در جریان اعتراضات اخیر این کشور جان خود را از دست داده اند، "جمعه آزادی کودکان"، نام گذاشته‌اند.

یکی از این قربانیان، نوجوانی ۱۳ ساله به نام حمزه الخطیب بود که به نماد غیر رسمی انقلاب در سوریه تبدیل شده است.

فعالان مخالف دولت می گویند که او زیر شکنجه ماموران امنیتی کشته شده است، ادعایی که مقامات سوریه آن را رد کرده اند.

همزمان با درگیری ها در شهر حماه، عملیات ارتش و نیروهای امنیتی در شهر رستن نیز همچنان ادامه دارد.

شهر رستن در چند روز گذشته شاهد عملیات سربازان و تانک های ارتش سوریه برای سرکوب اعتراضات بوده است. به گفته فعالان مخالف دولت، روز پنجشنبه حداقل ۱۵ نفر در درگیری با نیروهای امنیتی در این شهر کشته شده اند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، روز پنجشنبه گفت که تقریبا چیزی از مشروعیت قدرت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه باقی نمانده است.

خانم کلینتون افزود که آمریکا برای اعمال فشار بر سوریه نهایت تلاش خود را کرده است، اما او در عین حال از نبود یک واکنش بین المللی یکپارچه و متحد گله کرد.

روز چهارشنبه آقای اسد "گفتگوی ملی" در این کشور را آغاز کرد و در چارچوب یک عفو عمومی صدها زندانی سیاسی را آزاد کرد.

به گفته گروه های طرفدار حقوق بشر، از اواسط ماه مارس که اعتراضات طرفداران برقراری دموکراسی در سوریه آغاز شد، تا کنون بیش از ۱۱۰۰ نفر کشته شده اند.

مطالب مرتبط