لارنس ایگلبرگر، دیپلمات کهنه کار آمریکایی درگذشت

ایگلبرگر حق نشر عکس a
Image caption آقای ایگلبرگر به رک گویی و صراحت در مذاکرات دیپلماتیک شهرت داشت

لارنس ایگلبرگر، دیپلمات کهنه کار آمریکایی که برای دوره کوتاهی در دوران ریاست جمهوری جورج بوش پدر، وزیرخارجه بود، درگذشت.

آقای ایگلبرگر در سن ۸۰ سالگی و پس از یک دوره کوتاه بیماری در شهر شارلوتسویل در ایالت ویرجینیا در گذشت.

آقای ایگلبرگر در جریان تجزیه یوگوسلاوی مشاور اصلی جورج بوش بود و در تنطیم روابط دیپلماتیک آمریکا در زمان جنگ اول خلیج فارس نقش برجسته ای را ایفا کرد.

آقای ایگلبرگر به رک گویی و صراحت در مذاکرات دیپلماتیک شهرت داشت.

او نخستین و آخرین عضو کادر سیاسی وزارت خارجه آمریکا بود که وزارت خارجه رسید.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه ای از لارنس ایگلبرگر به عنوان فردی نام برد که طی چهار دهه خدمت در نیروهای مسلح، وزارت خارجه و سمت های بالای سیاسی، "زندگی خود را وقف امنیت کشور و تقویت روابط با متحدان و شرکای آمریکا" کرد.

لارنس ایگلبرگر در سال ۱۹۳۰ در شهر میلواکی در ایالت ویسکانسین آمریکا به دنیا آمد.

او ۲۷ سال در وزارت خارجه ایالات متحده خدمت کرد و در دوران ریاست جمهوری ریچارد نیکسون و رونالد ریگان دارای مناصب مهمی در این وزارتخانه بود.

لارنس ایگلبرگر در سال ۱۹۸۹ و در زمان وزارت خارجه جیمز بیکر به عنوان قائم مقام او انتخاب شد.

زمانی که آقای بیکر برای هدایت ستاد انتخاباتی جورج بوش پدر از سمت خود استعفا داد، برای مدت کوتاهی سکان سیاست خارجی آمریکا را در دست گرفت.

او در دوره ریاست جمهوری جیمی کارتر، سفیر آمریکا در یوگوسلاوی بود و بسیاری از تحلیلگران او را به جانبداری از صرب ها در جریان تجزیه یوگوسلاوی متهم کرده اند.

یکی از نقش های مهم آقای ایگلبرگر در دوران ریاست جمهوری جورج بوش، دیدار با مقام های اسرائیلی در زمان جنگ اول خلیج فارس و متقاعد کردن آنها به خویشتنداری در برابر شلیک موشک های اسکاد صدام حسین بود.

جورج بوش پدر در بیانیه ای عملکرد لارنس ایگلبرگر را در آن دوران "قهرمانانه" توصیف کرد.