معترضان یمنی با خروج علی عبدالله صالح دست به شادمانی زدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption هزاران نفر در شادی خروج علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن از کشور، به خیابان‌های صنعا ریخته‌اند

به دنبال انتشار خبرهای مربوط به خروج علی عبدالله صالح از یمن، هزاران نفر با حضور در خیابان‌های شهر صنعا، پایتخت این کشور، به شادی و پایکوبی پرداختند.

بسیاری از جوانان یمنی برای شادی، در میدان "دانشگاه" صنعا جمع شدند. یکی از تجمع‌کنندگان گفت که آنها بسیار خوشحال هستند، چون رژیم این کشور توسط چیزی که او "انقلابی صلح‌آمیز" خواند، سرنگون شده است.

صدای تیراندازی و انفجار در پایتخت نیز شنیده شده است.

در حمله‌ای که با نارنجک به یک مجتمع نظامی در شمال صنعا انجام شد، دست‌کم ۵ نفر کشته شدند.

همچنین چهار سرباز یمنی در حمله‌ای در شهر تعز، در جنوب این کشور جان خود را از دست داده‌اند. یکی از افراد مهاجم هم در جریان تبادل آتش کشته شده است.

بر اساس اعلام رسمی مقامات عربستان سعودی، علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن، برای درمان پزشکی، وارد ریاض، پایتخت این کشور شده است. آقای صالح در بیمارستانی نظامی تحت درمان قرار گرفته است.

مقامات دولت یمن گفته اند که آقای صالح تا چند روز آینده به کشور باز خواهد گشت.

عبد ربه منصور هادی، معاون رئیس جمهور یمن که در نبود آقای صالح، به عنوان کفیل رئیس جمهور اداره امور را در دست گرفته است، با سفیر آمریکا در یمن دیدار و در باره آخرین وضعیت در یمن گفت و گو کرده است.

تحلیلگران معتقدند که خروج آقای صالح از یمن می‌تواند زمینه‌ساز جنگ جدیدی بر سر قدرت در این کشور باشد؛ طبق قانون اساسی یمن، عبد ربه منصور هادی، معاون رئیس جمهوری، به عنوان کفیل او، باید به جز امور دولتی، فرماندهی نیروهای ارتش و بخش‌های امنیتی این کشور به عهده بگیرد، ولی احمد، پسر آقای صالح، فرماندهی نظامی و دیگر بستگان او کنترل بخش‌های نظامی و اطلاعاتی یمن را در اختیار دارند.

نگرانی از اوضاع یمن

بریتانیا و فرانسه نگرانی خود را از تحولات اخیر در یمن اعلام کرده اند.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا به بی بی سی گفته است که این کشور از آقای صالح درخواست کرده تا با توافق نامه ای که به ثبات در یمن خواهد انجامید، موافقت کند.

فرمانده نیروهای فرانسوی در آفریقا نیز نسبت به جنگ داخلی در یمن هشدار داده است.

خروج از کشور

از روز شنبه، ۴ ژوئن (۱۴ خرداد)، خبرهای متناقضی درباره خروج علی عبدالله صالح از یمن منتشر ‌شد.

او در جریان حمله‌ای که روز جمعه، ۳ ژوئن، به مسجد مجتمع ریاست جمهوری یمن انجام شد، دچار سوختگی و جراحت شد و بر اساس گزارش‌ها، جراحت‌هایش بسیار جدی‌تر از حدی است که قبلا اعلام شده بود.

منابع خبری در یمن به بی‌بی‌سی گفته‌اند که یک ترکش به زیر قلب آقای صالح اصابت کرده و ناحیه سینه و صورت او دچار سوختگی درجه دو شده است.

علی عبدالله صالح اواخر وقت دیشب با یک آمبولانس هوایی متعلق به عربستان سعودی، وارد ریاض شد. چند نفر دیگر از مقامات رسمی یمن هم که در حمله روز جمعه زخمی شده‌اند، او را در این سفر همراهی می‌کنند.

یک منبع خبری دیپلماتیک به بی‌بی‌سی عربی گفته است که پزشکان آقای صالح بعد از آن که با یک گروه از پزشکان آلمانی مشورت کردند، تصمیم گرفتند او را به ریاض منتقل کنند.

بر اساس گزارش‌ها، آقای صالح در فرودگاهی نظامی در عربستان سعودی با پای خود از هواپیما پیاده شد ولی آثار جراحت در سر، گردن و صورت او دیده می‌شد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام رسمی عربستان سعودی هم گزارش داد که هواپیمای دیگری که حامل اعضای خانواده علی عبدالله صالح بود، وارد ریاض شده است.

لینا سنجاب، خبرنگار بی‌بی‌سی در یمن می‌گوید که اقدام آقای صالح در ترک یمن، او را در جایگاهی به مراتب ضعیف‌تر از قبل قرار می‌دهد و هنوز این پرسش مطرح است که آیا رئیس جمهور یمن که بارها وعده داده بود از قدرت کناره‌گیری خواهد کرد، دوباره به این کشور برمی‌گردد یا نه.

حق نشر عکس .
Image caption آقای صالح برای ۳۳ سال اداره امور یمن را در دست داشته است

تغییر وضعیت در یمن

علی عبدالله صالح و چندین مقام ارشد دولتی یمن بعد از ظهر روز جمعه، در حال نماز در مسجدی در داخل مجتمع ریاست جمهوری یمن در جنوب صنعا، پایتخت این کشور بودند که حمله به این مجتمع رخ داد.

در این حمله ۷ نفر کشته شدند.

در ابتدا تصور می‌شد که این مسجد با راکت مورد حمله قرار گرفته است، ولی الان این احتمال هم داده می‌شود که شاید کسی در محل، بمبگذاری کرده باشد.

آقای صالح برای ۳۳ سال اداره امور یمن را در دست داشته است.

چندین ماه است که معترضان در یمن که خواهان اصلاحات سیاسی هستند، دست به تظاهرات زده‌اند و درگیری‌ها بین مخالفان دولت و نیروهای نظامی دولتی، آشفتگی بیشتر در این کشور را به دنبال داشته است.

تفنگداران حاشد از روز ۲۳ ماه مه که نیروهای امنیتی یمن، اقامتگاه شیخ صادق الاحمر، رهبر این قبیله را محاصره کردند، با ارتش درگیر شده‌اند که بیش از ۱۶۰ نفر را بر جای گذاشته است.

گفته می‌شود که خانواده احمر با حمایت مالی از مخالفان دولت یمن، به ادامه اعتراض‌ها در این کشور کمک می‌کنند.

آقای صالح هم شبه‌نظامیان حاشد را مسئول حمله روز جمعه معرفی کرده است، ولی رهبر این قبیله، دست داشتن در این حمله را رد کرده است.

این نگرانی وجود دارد که ادامه درگیری‌ها به جنگ داخلی در یمن منجر شود.

از زمان آغاز تظاهرات اعتراضی در یمن از ماه ژانویه امسال، دست‌کم ۳۵۰ نفر کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط