الیاس کشمیری که بود؟

الیاس کشمیری حق نشر عکس AFP
Image caption الیاس کشمیری از افراد عمده تحت پیگرد آمریکا بود.

حدود یک ماه بعد از مرگ اسامه بن‌لادن، برخلاف انتظار خیلی‌ها این بار ایمن‌الظواهری یا ملا عمر نشانه نبودند؛ هواپیماهای بی‌خلبان آمریکایی به جای آنها کسی دیگری را به زانو درآورد: الیاس کشمیری.

هرچند آقای کشمیری این بار به آسانی به دام آمریکایی‌ها افتاد، اما او برای آمریکایی ها به هیچ صورت کم اهمیت‌تر از رهبرانی مثل ایمن‌الظواهری یا ملا عمر نبود.

کارشناسان ضدتروریسم در پاکستان باور دارند که الیاس کشمیری، بن‌لادن جدیدی بود. او از میان چهار جایگزین احتمالی بن‌لادن، از شانس بالایی برخوردار بود.

مهارت منحصر به‌فرد او در سازماندهی، هدایت و اجرای عملیات پیچیده، او را در میان پیکارجویان تیپ ۳۱۳ اش به "فرمانده کوماندویی" معروف کرده بود.

دشمنانش هم به او لقب "نابغه شیطانی" داده بودند.

هرچند او سازمان حرکت جهاد اسلامی خودش را داشت، اما منابع اطلاعاتی می‌گویند که تنها رهبر غیرعرب بود که در جلسات رهبری القاعده شرکت می‌کرد.

الیاس کشمیری پس از آن موجب نگرانی آمریکا شد که متهم شده بود پشت حمله مرگبار سال ۲۰۰۸ ممبای(بمبئی)، حمله به کنسولگری آمریکا در کراچی در سال ۲۰۰۲ و هجوم و درگیری مسلحانه ۱۶ ساعته دو هفته پیش در پایگاه نیروی دریایی پاکستان دست او بوده است.

در حمله ممبای در هند ۱۶۴ نفر کشته شدند و در حمله پایگاه نیروی دریایی پاکستان دو هواپیمای تقریباً ۴۰ میلیون دلاری ضدجاسوسی پاکستان از بین رفت.

بخش دیگر از تلاشهای این فرمانده القاعده به جلب و جذب شهروندان غربی برای ضربه زدن به کشورهای اروپایی و آمریکا متمرکز بود. او دو روز پیش در وزیرستان جنوبی پاکستان ـ که هم مرز با افغانستان است ـ کشته شد.

تحلیلگران پاکستانی می‌گویند الیاس کشمیری تجربه، توانایی، تعهد و روابط گسترده ای داشت که حملاتی را در دانمارک، آلمان، بریتانیا و فرانسه سازمان بدهد.

به همین دلیل آمریکا پنج میلیون دلار جایزه برای کوچکترین اطلاعی که منجر به پیدا شدن ردی از او شود، تعیین کرده بود.

کارنامه‌ آقای کشمیری هم مانند سایر پیکارجویان، به جهاد افغانستان علیه شوروی سابق برمی‌گردد؛ دورانی که یکجا با مجاهدین افغان علیه دولت افغانستان می‌جنگید و یک چشم و یک انگشتش را از دست داد.

گزارش‌هایی وجود دارد که آقای کشمیری آموزشهای کوماندویی را در این ایام در ارتش پاکستان فراگرفت. هرچند خود او و ارتش هیچ وقت این را تایید نکردند.

با خروج سربازان شوروی از افغانستان، تشیکلات خودش را ایجاد کرد و علیه حضور هند در کشمیر فعالیت می‌کرد.

اختلافات این فرمانده با آی‌اس‌آی موجب شد که او ۲۰۰۳ برنامه را برای کشتن پرویز مشرف، در زمانی که او رئیس جمهوری پاکستان بود، بریزد.

حالا آمریکا این پیکارجوی آشتی‌ناپذیر را در شرایطی از میان برداشته که القاعده به دلیل مرگ رهبرش دچار آشفتگی شده است.

مناطق قبیله‌نشین دور دست پاکستان هم دیگر از دسترس ابزار جنگی آمریکا چندان دور نیست. از میان برداشتن الیاس کشمیری، که در هنگام فرار در وزیرستان جنوبی کشته شد، نشان می‌دهد که دیگر هیچ منطقه ای در پاکستان، برای دشمنان آمریکا مصون نیست.

مطالب مرتبط