اسرائیل کشتار تظاهرکنندگان در جولان را تکذیب کرد

نیروهای اسراییلی در بلندیهای جولان حق نشر عکس Reuters
Image caption ارتش اسراییل اعلام کرده که کشته شدن تظاهرکنندگان ارتباطی با نیروهای این کشور نداشته و انفجار کوکتل مولوتف در منطقه ای مین گذاری شده را عامل آن دانسته اند

ارتش اسرائیل اعلام کرده است که در جریان تظاهرات فلسطینیان در بلندیهای جولان در سوریه که به تیراندازی نیروهای اسرائیلی به سوی آنها انجامید، تنها ۱۰ نفر کشته شده اند و اعلام آمار ۲۳ کشته از سوی تلویزیون دولتی این کشور "اغراق آمیز" بوده است.

مقامات ارتش اسرائیل همچنین گفته اند که هیچ یک از این کشته شدگان هدف گلوله سربازان اسرائیلی قرار نگرفته اند.

سرهنگ آویتال لیبوویتز سخنگوی ارتش اسرائیل در مورد نحوه کشته شدن این افراد به خبرگزاری فرانسه گفته است که احتمالا دلیل مرگ این افراد این بوده است که تظاهرکنندگان در منطقه ای که توسط سوریه مین گذاری شده، اقدام به استفاده از کوکتل مولوتف کرده اند.

بلندی‌های جولان تحت اشغال اسرائیل است و در مرز آن کشور با سوریه قرار دارد.

سه هفته پیش و پس از آن که صدها نفر از معترضان فلسطینی توانستند خود را به حصار مرزی در این منطقه برسانند، دولت اسرائیل متعهد شد که از تکرار حادثه‌ای مشابه جلوگیری کند.

تظاهرات سه هفته پیش به مناسبت سالگرد ایجاد کشور اسرائیل انجام شده بود و تظاهرات دیروز یکشنبه، ۵ ژوئن، به مناسبت چهل و چهارمین سالگرد آغاز جنگ ۱۹۶۷ بین اسرائیل و کشورهای عربی (یوم النکسه) برگزار شد.

خانم لیبوویتز در پاسخ به سئوال دیگری در مورد اینکه آیا تیراندازی نیروهای ارتش اسرائیل به مجروح یا کشته شدن تظاهرکنندگان منجر شده است یا خیر گفت: "ما واقعا نمی دانیم. صحنه سازی های بسیاری در جریان این تظاهرات صورت گرفت. مثلا وقتی که یکی از تظاهرکنندگان از ناحیه پا مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود، او را در مقابل دوربین های تلویزیونی روی برانکارد از محل دور کردند".

در همین حال امروز پلیس سوریه از نزدیک شدن تعدادی از شهروندان سوری حامی فلسطینیان که قصد حضور در نزدیکی مرز سوریه با منطقه جولان را داشتند جلوگیری کرد.

همینطور اعلام شده که هنوز تعدادی از معترضان فلسطینی از شب گذشته در منطقه مرزی سوریه با بلندیهای جولان باقی مانده اند و ارتش اسرائیل هم می گوید که تعداد این افراد بسیار کم است اما نیروهای اسرائیلی شرایط را کاملا تحت نظر دارند.

واکنش آمریکا، بریتانیا و دبیر کل سازمان ملل

وزارت امور خارجه آمریکا دیشب در واکنش به خبر کشته شدن معترضان در منطقه مرزی جولان طی بیانیه ای ضمن به رسمیت شناختن حق اسرائیل در دفاع از خود اعلام کرد: "ما عمیقا نگران اتفاقات ناگواری هستیم در بلندیهای جولان رخ داده و به از دست رفتن جان عده ای انجامیده است".

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هم ضمن ابراز "نگرانی عمیق" خود درباره این موضوع، گفت که سازمان ملل در صدد است تا به حقایقی مستدل در مورد این حادثه پی ببرد.

در بیانیه ای که دیروز از سوی دفتر دبیرکل سازمان ملل متحد منتشر شده آمده است: "اتفاقات امروز و پانزدهم ماه مه در جولان، آتش بس طولانی مدت در این منطقه را به خطر می اندازد".

در قسمت دیگری از این بیانیه از دو طرف درگیر خواسته شده که "حداکثر خویشتن داری" را از خود نشان دهند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا هم امروز دوشنبه، ششم ژوئن ضمن ابراز نگرانی از کشته شدن عده ای از تظاهرکنندگان گفته است: "ما حق اسرائیل در دفاع از خود را به رسمیت می شناسیم. اما لازم است که هر پاسخی به شکل متناسب داده شود، حق معترضان رعایت شود و مگر در شرایط لزوم از قوه قهریه استفاده نشود. من از تمام گروه ها شامل دولت اسرائیل و سوریه می خواهم تا از هر آنچه در توان دارند برای حفاظت جان غیرنظامیان استفاده کنند و از اعمال تحریک آمیز پرهیز کنند".

مطالب مرتبط