'دولت لیبی به خبرنگاران اطلاعات جعلی می‌دهد'

حق نشر عکس AFP
Image caption رسانه‌های دولتی لیبی به طور معمول از مرگ بسیاری از غیرنظامیان در جریان حمله‌های هوایی نیروهای ناتو به طرابلس خبر می‌دهند

نمایندگان رسانه‌های خبری بین‌المللی، مقامات دولتی لیبی را متهم کرده‌اند که با دادن اطلاعات اشتباه، به دنبال فراهم کردن شرایط برای انتشار خبرهای غیر واقعی و جعلی هستند.

دولت لیبی خبرنگاران رسانه‌های بین‌المللی را به یک بیمارستان در طرابلس برده بود تا از یک نوزاد دختر که به‌هوش نبود و مقامات لیبی مدعی بودند به دنبال بمباران نیروهای ناتو مصدوم شده است، گزارش تهیه کنند.

آنها این نوزاد را قربانی حمله‌های هوایی ناتو معرفی می‌کردند، ولی یکی از کارکنان بیمارستان که نامش مشخص نشده است، در یادداشتی که به دست خبرنگاران رساند، گفت که این نوزاد در یک تصادف رانندگی مصدوم شده است.

رسانه‌های دولتی لیبی به طور معمول در گزارش‌هایی که از حمله‌های هوایی نیروهای ناتو منتشر می‌کنند، از مرگ بسیاری از غیرنظامیان در جریان این حمله‌ها خبر می‌دهند.

خبرنگار بی‌بی‌سی در طرابلس، می‌گوید که خبرنگاران خارجی در این شهر در شرایطی به‌شدت سخت و محدود فعالیت می‌کنند و زمانی که توسط نماینده‌های دولت برای مشاهده وضعیت بعد از حمله‌های ناتو به منطقه‌ای برده می‌شوند، به سختی می‌توانند جزئیات موضوع را بررسی و آن را تایید کند.

به گفته او، روز یکشنبه، پنجم ژوئن، گروهی از خبرنگاران را برای بازدید از یک ساختمان مسکونی بردند که ظاهرا در حمله هوایی نیروهای ناتو به تاسیسات نظامی در نزدیکی این ساختمان، تخریب شده بود.

او می‌گوید: بعد از این بازدید، خبرنگاران را به یک بیمارستان در طرابلس بردند و در آنجا نوزاد دختری به آنها نشان داده شد که ظاهرا به دنبال بمباران ناتو مصدوم شده بود. اما از طرف یکی از کارکنان بیمارستان، یادداشتی به دست یک خبرنگار رسید که در آن گفته شده بود این نوزاد دختر در جریان یک تصادف رانندگی و نه حمله شبانه نیروهای ناتو به تاسیسات نظامی در محدوده طرابلس مصدوم شده است.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، تردیدها درباره ادعای مسئولان دولتی لیبی زمانی بیشتر شد که خبرنگاران دریافتند مردی که در کنار بستر این نوزاد به شدت گریه می‌کند و می‌گوید که عموی او است، در واقع یکی از کارمندان اداره رسانه‌های دولت لیبی است.

مطالب مرتبط