حمایت معترضان یمنی از انتقال قدرت به معاون رئیس جمهور

حق نشر عکس Reuters
Image caption عبد ربه منصور هادی، معاون رئیس جمهور و علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن

در پی خروج علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن از این کشور، اصلی ترین ائتلاف معترضان یمنی اعلام کرده که حاضر به پذیرفتن انتقال قدرت به معاون رئیس جمهور یمن است.

از سوی دیگر، اعضای "ائتلاف دیدار مشترک یمن" گفته اند که در پی تشکیل یک دولت انتقالی خواهند بود.

عبد ربه منصور هادی، معاون رئیس جمهور یمن، پس از اینکه آقای صالح روز شنبه برای مداوای پزشکی به عربستان رفت، قدرت را در اختیار گرفته است.

مشخص نیست که آقای صالح، که در جریان حمله روز جمعه، ۳ ژوئن به مسجد مجتمع ریاست جمهوری یمن، دچار سوختگی و جراحت شد، به یمن باز می گردد یا نه.

منابعی از ریاست جمهوری، مصرانه می گویند که آقای صالح صرفا برای مداوا در ریاض اقامت دارد و ظرف چند روز آینده به یمن باز خواهد گشت.

آقای صالح که از سال ۱۹۷۸ قدرت را در اختیار دارد، با وجود اعتراضات و ناآرامی های قبیله ای که این کشور را در آستانه جنگ های داخلی کشاند، تاکنون حاضر به کناره گیری از قدرت نشده است.

انتخاب های دیگر

در همین حال، به گزارش افراد قبیله احمر، روز دوشنبه ۶ ژوئن، دست کم سه نفر در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شدند.

علی عبدالله صالح تاکنون از اینکه قدرت را به معاونش واگذار کند، خودداری کرده است.

سلطان العتوانی، یکی از رهبران احزاب "ائتلاف دیدار مشترک یمن" به خبرگزاری رویترز گفت: "طرفداران مخالفان از انتقال کامل قدرت به معاون رئیس جمهوری حمایت کرده اند."

حق نشر عکس Reuters
Image caption هزاران نفر در شادی خروج علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن از کشور، به خیابان‌های صنعا ریختند

"اگر این انتقال کامل قدرت به شکست بینجامد، معترضان و جوانان انقلابی انتخاب های دیگری دارند، که منظور، یک شورای انتقالی است."

آقای صالح تاکنون سه بار از پذیرفتن میانجیگری کشورهای خلیج فارس برای واگذاری قدرت به آقای هادی در ازای تضمین امنیت مخالفان امتناع کرده است.

در روزهای گذشته، چندین هزار نفر از مردم یمن، خروج علی عبدالله صالح را جشن گرفتند.

با این حال، نگرانی هایی از گسترش بی ثباتی در این کشور وجود دارد؛ کشوری که محل استقرار برخی اعضای القاعده است و به دلیل انشعابات قبیله ای و سیاسی دچار شکاف های فراوانی است.

عمل قفسه سینه و گردن

مقام های سعودی گفته اند که آقای صالح در پی عمل جراحی که برای خارج کردن ترکش ها از سینه اش انجام شده، دوران نقاهت خود را می گذراند.

بر اساس برخی گزارش ها، علی عبدالله صالح به مدت دو هفته در عربستان سعودی خواهد ماند. یک هفته برای بهبود و هفته دیگر برای چند ملاقات، ولی مشخص نیست که برنامه بعدی او چیست.

حق نشر عکس .
Image caption آقای صالح برای ۳۳ سال اداره امور یمن را در دست داشته است

منابعی از ریاست جمهوری یمن به بی بی سی گفته اند که علی عبدالله صالح ظرف چند روز به یمن بازخواهد گشت و سپس برنامه او برای پس از آن، مورد بحث خواهد گرفت.

عبد الجنادی، معاون وزیر اطلاعات یمن، گفت که آقای صالح ممکن است در یک مقطع، قدرت را واگذار کند " ولی باید به شیوه ای قانونی باشد."

در همین حال، هزاران نفر از وفاداران به رئیس جمهور یمن روز دوشنبه روزه گرفتند تا حمایت خود را از رهبر خود اعلام کنند.

جان لاین، خبرنگار خاورمیانه ای بی بی سی می گوید: "حتی اگر علی عبدالله صالح بخواهد برگردد، بعید به نظر می رسد که عربستان سعودی به او اجازه این کار را بدهد."

در غیاب آقای صالح، عبد ربه منصور هادی که به عنوان کفیل ریاست جمهوری، اداره امور را در دست گرفته است، با مایکل فیرستاین، سفیر آمریکا در یمن دیدار کرده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی یمن، در این دیدار "اهمیت همکاری با ائتلاف مجمع مشترک مخالفان مورد بحث و بررسی قرار گرفته است."

با این حال، با وجود پسر و دیگر بستگان آقای صالح که کنترل بخش‌های مهم نظامی و اطلاعاتی یمن را در اختیار دارند، آقای هادی ممکن است در واقع، قدرت زیادی در اختیار نداشته باشد.

حمله روز جمعه به آقای صالح در پی روزها جنگ خیابانی در صنعا بین نیروهای دولتی و طرفداران شیخ صادق الاحمر، رهبر قبیله حاشد رخ داد.

برخی از تحلیلگران می گویند عربستان سعودی اکنون از حضور آقای صالح در این کشور برای افزایش فشار بر او برای امضای توافق نامه استفاده خواهد کرد.

از زمان آغاز تظاهرات اعتراضی در یمن از ماه ژانویه امسال، دست‌کم ۳۵۰ نفر کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط