شکایت یک زن استرالیایی از دولت بعد از حبس در امارات متحده عربی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این زن استرالیایی در سال ۲۰۰۸ در شیخ نشین فجیره امارات در یک هتل کار می کرد

یک زن استرالیایی علیه دولت این کشور اعلام شکایت کرده چون ظاهرا وقتی او در خارج از این کشور دچار دردسر شده، او را بد راهنمایی کرده است.

این زن استرالیایی که در سال ۲۰۰۸ در شیخ نشین فجیره امارات در یک هتل کار می کرد، به پلیس گزارش داد که به او تجاوز جنسی شده و همین موضوع باعث شد که به زندان بیافتد.

او اکنون اجازه یافته علیه دولت استرالیا شکایت کند.

این زن استرالیایی بیست و نه ساله می گوید با تماس تلفنی از کنسولگری استرالیا در امارات متحده عربی پرسیده که در مورد این که قربانی تجاوز جنسی بوده چه توصیه حقوقی برای او دارند.

او شاکی است که مقامات کنسولگری او را درست راهنمایی نکرده و نگفته بودند که طبق قوانین امارات متحده عربی کسی که خارج از ازدواج آمیزش جنسی داشته باشد، زندانی می شود.

زن استرالیایی مذکور ادعا کرده که تعداد زیادی از کارمندان هتلی که او در آن کار می کرده است او را با مواد مخدر بی هوش و به او تجاوز جنسی کرده اند.

این زن پس از گزارش ماجرای تجاوزهای جنسی به پلیس، به اتهام رابطه خارج از ازدواج و نوشیدن مشروبات الکلی بدون مجوز، زندانی شد اما بعد از هشت ماه حبس در سال ۲۰۰۹ مورد عفو قرار گرفت و آزاد شد.

اکنون او نه تنها از هتلی که در آن کار می کرده به دلیل این که نتوانسته اند امنیت او را تامین کنند شکایت کرده بلکه اجازه یافته از دولت استرالیا نیز شکایت کند که راهنمایی های حقوقی درستی در اختیار او نگذاشته اند.

شکایت این زن اکنون به دیوان عالی بریسبین ارائه شده است.

میشل جیمز، وکیل این زن، با قرائت بیانیه ای گفت: "به او گفته نشده بود که به خاطر گزارش تجاوز جنسی ممکن است زندانی شود. اگر او می دانست تجاوز جنسی را گزارش نمی کرد و فقط سعی می کرد که فورا از امارات متحده خارج شود."

وزارت امور خارجه استرالیا گفته است ادعای این زن را که کنسولگری به او هشدار نداده که ممکن است زندانی شود، به چالش خواهد گرفت اما حاضر نشد در این باره نظر بیشتری دهد.

مطالب مرتبط