میزان رادیواکتیو خارج شده از فوکوشیما دو برابر اعلام شد

حق نشر عکس AP
Image caption بیش از هشتاد هزار نفر از کسانی که در شعاع بیست کیلومتری فوکوشیما زندگی می کرده اند منازل خود را ترک و این منطقه را تخیله کرده اند

ژاپن اطلاعات جدیدی را در باره حادثه هسته ای در فوکوشیما، که ناشی از سونامی و زمین لرزه عظیم یازدهم مارس بود، منتشر کرده است.

بنا به این گزارش، میزان مواد رادیواکتیوی که یک هفته بعد از آسیب دیدن نیروگاه فوکوشیما به محیط اطراف پخش شد، بیش از دو برابر تخمین های قبلی است.

سازمان ایمنی هسته ای ژاپن همچنین می گوید که گرم شدن بیش از حد سه رآکتور و نهایتا ذوب شدن میله های سوخت هسته ای، خیلی سریع تر از آنچه که تصور می شده، رخ داده است.

با این که ژاپن ارقام به دست آمده از محاسبات خود را بیش از دو برابر کرده، تشعشعات هسته ای فوکوشیما پس از سونامی، فقط پانزده درصد رادیواکتیوی است که پس از حادثه ۱۹۸۶ در نیروگاه هسته ای چرنوبیل روسیه ساطع شد.

نتیجه ارزیابی های جدید در حالی اعلام شده است که یک گروه کارشناس تحقیقات خود را درباره این بحران آغاز کرده است.

دولت ژاپن و شرکت اداره کننده فوکوشیما مورد انتقاد بوده اند که سریع اطلاع رسانی نکرده اند و به گفته گزارشگر بی بی سی در توکیو احتمالا گزارش جدید باعث خواهد شد که این انتقادها شدت بیشتری بگیرند.

شرکت اداره کننده نیروگاه فوکوشیما امیدوار است این تاسیسات را تا ماه ژانویه ۲۰۱۲ تعطیل کند اما این نگرانی وجود دارد که تعطیلی فوکوشیما بیشتر طول بکشد چون مواد رادیواکتیو هنوز هم از این نیروگاه خارج می شود.

بیش از هشتاد هزار نفر از کسانی که در شعاع بیست کیلومتری فوکوشیما زندگی می کرده اند منازل خود را ترک و این منطقه را تخیله کرده اند.

تعدادی از شهرک های نزدیک به فوکوشیما که خارج از این شعاع قرار دارند نیز تا حدود زیادی تخلیه شده است.

یوکیو ادانو، رئیس کابینه ژاپن، می گوید دولت مشغول بررسی این است که در منطقه گسترده‌تری از مردم بخواهد منازلشان را ترک کنند.

بنا به مطالعات انجام شده، شیب زمین و جهت وزش باد ممکن است باعث شده باشد که مواد رادیواکتیو در مناطق دیگر متراکم و انباشته شده باشد.

مطالب مرتبط