هراس ساکنان جسرالشغور از انتقامجویی حکومت سوریه

مخالفان در سوریه حق نشر عکس BBC World Service
Image caption به دنبال انتشار گزارش‌هایی از مرگ نزدیک به ۱۲۰ نفر از کارکنان بخش امنیتی در شهر جسرالشغور، دولت سوریه اعلام کرد که با عاملان کشته شدن این افراد، قاطعانه برخورد می‌کند

ساکنان شهر جسرالشغور در سوریه می‌گویند که از احتمال عملی شدن تهدید مقامات دولت سوریه در واکنش به حوادث اخیر این شهر و بروز کشتاری گسترده، بیمناک و مضطرب اند.

به دنبال انتشار گزارش‌هایی از کشته شدن نزدیک به یکصد و بیست تن از نفرات نیروهای امنیتی سوریه در شهر جسرالشغور، در شمال آن کشور، مقامات دولتی اعلام کردند که با مردان مسلحی که این افراد را کشته‌اند، قاطعانه برخورد می‌کنند.

ابراهیم الشعار، وزیر کشور سوریه، روز دوشنبه، ششم ژوئن گفت که "در برابر حملات مسلحانه -که امنیت حکومت و شهروندان سوریه را هدف قرار داده است - ساکت نمی‌نشیند."

بعد از انتشار بیانیه رسمی دولت در رسانه‌ها، یکی از سایت‌های اینترنتی مخالفان دولت سوریه گزارش داد که گروه‌های مسلح در داخل این شهر دست کم یکصد و بیست تن از کارکنان نهادهای امنیتی سوریه در این شهر را کشته اند.

در عین حال، مقامات رسمی فرانسه اعلام کرده‌اند که آماده‌اند تا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در محکومیت دولت سوریه و برای تصویب در شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کنند، هرچند ممکن است این پیش‌نویس از سوی روسیه وتو شود.

آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه گفته است که از حمایت قوی کشورهای غربی از چنین قطعنامه‌ای مطمئن است و دست‌کم ۱۱ کشور از ۱۵ کشور عضو کنونی شورای امنیت سازمان ملل متحد به احتمال زیاد از چنین اقدامی حمایت می‌کنند.

او اضافه کرد که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، مشروعیت خود را از دست داده است.

شرایط مبهم جسرالشغور

خبرنگار بی‌بی‌سی در بیروت که اوضاع سوریه را دنبال می‌کند، می‌گوید که به سختی می‌توان به طور مستقل مشخص کرد که واقعا در جسرالشغور چه اتفاقی رخ داده است.

برخی شاهدان عینی نسبت به اظهارات مقام‌های دولتی سوریه درباره وقایع چند روز اخیر ابراز تردید کرده‌اند و گروه‌های مدافع حقوق بشر هم می‌گویند که چهل تن از شهروندان و نفرات پلیس در ناآرامی‌های جسرالشغور کشته شده‌اند.

در عین حال، رسانه‌های دولتی سوریه تصاویری نشان داده‌اند که در آنها صدها مرد مسلح در حال "قتل عام" در شهر جسرالشغور واقع در ۲۰ کیلومتری مرز ترکیه دیده می‌شوند.

گزارش این رسانه‌ها، که به نظر می‌رسد زمینه اعزام نیروهای دولتی به داخل شهر را فراهم می‌کنند، گزارش داده‌اند که بسیاری از ساکنان غیرنظامی، این شهر را ترک کرده‌اند.

عدنان محمود، وزیر اطلاع‌رسانی سوریه گفته است که واحدهای نظامی که تاکنون بیرون از این شهر مستقر بوده ‌اند، "به وظیفه ملی خود در برقراری امنیت انجام عمل خواهند کرد."

اما مخالفان هشدار داده‌اند که اگر تانک‌های ارتش سوریه وارد شهر شوند، جنایت علیه بشریت رخ خواهد داد.

مقام های دولتی می‌گویند که مردم شهر جسرالشغور خواهان دخالت ارتش و ایجاد نظم شده‌اند، اما بر اساس اطلاعیه‌ای که مخالفان در صفحه فیس‌بوک منتشر کرده‌اند، شهروندان چنین درخواستی از حکومت نداشته‌اند.

این اطلاعیه، ضمن محکوم کردن کشته شدن ده‌ها مأمور پلیس، خواستار انجام تحقیقات فوری و شفاف درباره این حوادث شده است.

با این حال، در اطلاعیه مخالفان دولت سوریه آمده است که ورود تانک‌های ارتش به شهر، به معنای کشته شدن تعداد بیشتری از شهروندان غیرنظامی و فرار هزاران نفر از خانه‌هایشان خواهد بود.

مطالب مرتبط