کمک اروپا برای جبران خسارت‌های شیوع ای‌کولای

فرانسیسکو سوسا-واگنر حق نشر عکس AFP
Image caption فرانسیسکو سوسا-واگنر، نماینده اسپانیا در پارلمان اروپا خواهان پرداخت خسارت به کشاورزان کشورش شده است

اتحادیه اروپا پیشنهاد داده است مبلغی معادل ۱۵۰ میلیون یورو برای جبران خسارت کشاورزانی که در جریان شیوع باکتری ای‌کولای دچار ضرر مالی شده‌اند، در نظر گرفته شود.

این تصمیم در اجلاس اضطراری وزاری کشاورزی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و در میان موج انتقادها از آلمان به دلیل شیوه مدیریت برخورد با شیوع بیماری گرفته شد.

اسپانیا و فرانسه از کمک تصویب‌شده راضی نیستند و می‌گویند تولیدکنند‌گان میوه و سبزی در این کشورها باید تمام خسارتی را که از آغاز شیوع ای‌کولای متحمل شده‌اند، دریافت کنند.

جان دالی، کمیسر بهداشتی اتحادیه اروپا گفته است که فراگیری این بیماری به منطقه شمالی آلمان محدود بوده و نیازی به در نظر گرفتن تدابیر کنترلی در سرتاسر اروپا نیست.

او نسبت به انتشار هرگونه اطلاعات تایید نشده در این زمینه هشدار داده و این گونه اخبار را باعث ایجاد وحشت عمومی و تاثیر مخرب بر وضعیت کشاورزان دانسته است.

مقام‌های مسئول آلمانی در ابتدا شیوع نسل تازه باکتری ای‌کولای را به اشتباه به خیارهای به‌عمل ‌آمده در مزارع اسپانیا نسبت دادند. بعد از آن محصولات مزرعه‌ای در شمال آلمان منشا احتمالی این باکتری معرفی شد. اما هنوز منشا قطعی شیوع این بیماری مشخص نشده و مقام‌های بهداشتی آلمان می‌گویند که همچنان در این باره تحقیق می‌کنند.

ابتلا به این باکتری تا کنون جان ۲۴ نفر را، عمدتا در آلمان گرفته است و در ۱۲ کشور اروپایی نیز گزارش‌هایی از ابتلا به این بیماری منتشر شده است.

نتایج آزمایش‌های اولیه بر روی محصولات مزرعه‌ای در شهر اولتسن در شمال آلمان که به عنوان منشا احتمالی شیوع ای‌کولای معرفی شده بود، تا کنون نشانی از آلودگی نداشته است.

مقام‌های آلمان می گویند نتیجه آزمایش بر روی نمونه‌های باقی‌مانده از این مزرعه احتمالا روز چهارشنبه، ۸ ژوئن مشخص خواهد شد.

مطالب مرتبط