هراس ساکنان جسرالشغور از انتقامجویی حکومت سوریه

مخالفان در سوریه حق نشر عکس BBC World Service
Image caption به دنبال انتشار گزارش‌هایی از مرگ نزدیک به ۱۲۰ نفر از کارکنان بخش امنیتی در شهر جسرالشغور، دولت سوریه اعلام کرد که با عاملان کشته شدن این افراد، قاطعانه برخورد می‌کند

گفته می شود که ساکنان شهر جسر‌الشغور در سوریه، در حال فرار از این شهر هستند، چون بیم آن می رود که نیروهای دولتی به این شهر حمله کنند. پیشتر دولت اعلام کرده بود که ۱۲۰ تن از نیروهای امنیتی سوریه در این شهر به قتل رسیده اند.

شاهدان می گویند کسانی که در شهر باقی مانده اند، در حال ساختن پست های ایست بازرسی هستند تا بتوانند عملیات نیروهای امنیتی را تحت نظر داشته باشند.

به دنبال انتشار گزارش‌هایی از کشته شدن بیش از صد تن از نفرات نیروهای امنیتی سوریه در جسرالشغور، مقام های دولتی اعلام کردند که با مردان مسلحی که این افراد را کشته‌اند، قاطعانه برخورد می‌کنند.

فعالان می گویند که دلیل مرگ این افراد مشخص نشده است، و ممکن است که دلیل آن تمرد سربازان بوده باشد.

پس از ادعای کشته شدن نیروهای امنیتی در جسرالشغور، ساکنان شهر پیام هایی در شبکه اجتماعی فیس بوک منتشر ساختند و از حمله و کشتار انتقامجویانه ابراز نگرانی کردند. آنها از مردم خواستند که با سوزاندن لاستیک های اتومبیل، خیابان ها را مسدود کنند.

در عین حال، مقامات رسمی فرانسه اعلام کرده‌اند که آماده‌اند تا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در محکومیت دولت سوریه و برای تصویب در شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کنند، هرچند ممکن است این پیش‌نویس از سوی روسیه وتو شود.

آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه گفته است که از حمایت قوی کشورهای غربی از چنین قطعنامه‌ای مطمئن است و دست‌کم ۱۱ کشور از ۱۵ کشور عضو کنونی شورای امنیت سازمان ملل متحد به احتمال زیاد از چنین اقدامی حمایت می‌کنند.

او اضافه کرد که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، مشروعیت خود را از دست داده است.

شرایط مبهم جسرالشغور

خبرنگار بی‌بی‌سی در بیروت که اوضاع سوریه را دنبال می‌کند، می‌گوید که به سختی می‌توان به طور مستقل مشخص کرد که واقعا در جسرالشغور چه اتفاقی رخ داده است.

برخی شاهدان عینی نسبت به اظهارات مقام‌های دولتی سوریه درباره وقایع چند روز اخیر ابراز تردید کرده‌اند و گروه‌های مدافع حقوق بشر هم می‌گویند که چهل تن از شهروندان و نفرات پلیس در ناآرامی‌های جسرالشغور کشته شده‌اند.

در عین حال، رسانه‌های دولتی سوریه تصاویری نشان داده‌اند که در آنها صدها مرد مسلح در حال "قتل عام" در شهر جسرالشغور واقع در ۲۰ کیلومتری مرز ترکیه دیده می‌شوند.

عدنان محمود، وزیر اطلاع‌رسانی سوریه گفته است که واحدهای نظامی که تاکنون بیرون از این شهر مستقر بوده ‌اند، "به وظیفه ملی خود در برقراری امنیت عمل خواهند کرد."

اما مخالفان هشدار داده‌اند که اگر تانک‌های ارتش سوریه وارد شهر شوند، جنایت علیه بشریت رخ خواهد داد.

مقام های دولتی می‌گویند که مردم شهر جسرالشغور خواهان دخالت ارتش و ایجاد نظم شده‌اند، اما بر اساس اطلاعیه‌ای که مخالفان در صفحه فیس‌بوک منتشر کرده‌اند، شهروندان چنین درخواستی از حکومت نداشته‌اند.

این اطلاعیه، ضمن محکوم کردن کشته شدن ده‌ها مأمور پلیس، خواستار انجام تحقیقات فوری و شفاف درباره این حوادث شده است.

با این حال، در اطلاعیه مخالفان دولت سوریه آمده است که ورود تانک‌های ارتش به شهر، به معنای کشته شدن تعداد بیشتری از شهروندان غیرنظامی و فرار هزاران نفر از خانه‌هایشان خواهد بود.

مطالب مرتبط