آمریکا: ثبات بحرین به رعایت حقوق مردمش بستگی دارد

حق نشر عکس Reuters
Image caption ولیعد بحرین به واشنگتن سفر کرده است

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در دیدارش با سلمان بن حمد آل خليفه، ولیعهد بحرین بر انجام گفتگوهای آشتی ملی و احترام به حقوق شهروندان بحرین تاکید کرده است.

ولیعهد بحرین که هم اکنون در واشنگتن بسر می برد با مقام های ارشد آمریکایی از جمله تام دانیلون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده و باراک اوباما دیدار کرده است.

کاخ سفید با صدور بیانیه ای اعلام کرده که باراک اوباما در دیدارش با سلمان بن حمد آل خليفه از برنامه دولت بحرین برای گفتگو با مخالفان حمایت کرده و گفته است: "هم مخالفان و هم دولت باید مصالحه کنند تا آینده ای عادلانه برای تمام مردم بحرین رقم بزنند."

بنا بر بیانیه کاخ سفید، آقای اوباما خواهان مسوول شناخته شدن ناقضان حقوق بشر در بحرین شد و گفت: "ثبات بحرین به احترام به حقوق جهان شمول مردم آن بستگی دارد."

از ماه مارس که حکومت بحرین از کشورهای همسایه خود، عمدتا عربستان و امارات متحده عربی، برای سرکوب معترضان کمک نظامی گرفت، صدها تن از مخالفان دولت بازداشت شده اند.

بر اساس گزارش ها، بیش از ۲۰ نفر در تظاهرات ضد دولتی ماه های اخیر در بحرین کشته شدند و چهار نفر هم در حالی که در بازداشت پلیس بودند جان باختند.

حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین می گوید که گفتگوی ملی در مورد اصلاحات در این کشور، در ماه ژوئیه آغاز خواهد شد.

حکومت بحرین هفته گذشته وضعیت فوق العاده را در این کشور لغو کرد.

با این وجود، محاکمه ده ها پزشک و پرستار که معترضان مجروح را مداوا کرده بودند، به اتهام تلاش برای براندازی نظام سلطنتی این کشور آغاز شده است.

نخستین جلسه محاکمه این متهمان که ۴۷ نفر هستند، دوشنبه ۶ ژوئن (۱۶ خرداد) در یک دادگاه ویژه نظامی در منامه برگزار شد.

معترضان عمدتا شیعه در بحرین خواهان اصلاحات دموکراتیک و به دست آوردن حقوق بیشتر برای اکثریت شیعه این کشور هستند که تحت حاکمیت اقلیت سنی اداره می شود.

مطالب مرتبط