جراحات عبدالله صالح 'شدید' توصیف می شود

علی عبدالله صالح حق نشر عکس Reuters
Image caption گفته می شود که آقای صلاح از ۴۰ درصد سوختگی رنج می برد

رسانه های آمریکایی به نقل از مقام های این کشور گزارش می دهند که جراحات علی عبدالله صالح رئیس جمهور یمن در حمله راکتی هفته گذشته به محل اقامتش جدی تر از آن است که تصور می شد.

مقام های آمریکایی گفته اند که آقای صالح پس از حمله روز جمعه - به مجتمع ریاست جمهوری در صنعا - از ۴۰ درصد سوختگی رنج می برد و در داخل جمجمه خونریزی دارد.

رئیس جمهور یمن پس از آن حمله برای معالجه به عربستان سعودی منتقل شده است.

یک مقام ارشد دولت آمریکا به بی بی سی گفت که در مورد حال آقای صالح اظهار نظر نخواهد کرد.

او گفت: "ما پزشک نیستیم. همانطور که وزیر خارجه دیروز گفت، تمرکز ما در اینجا و در صنعا، تلاش برای یک انتقال صلح آمیز، منظم و غیرخشن است به طوری که با قانون اساسی یمن همخوان باشد."

روز دوشنبه هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا خواستار "انتقال فوری" قدرت در یمن شده بود.

او گفت که این کشور نیازمند فرآیندی است که "همه بدانند به آن نوع اصلاحات اقتصادی و سیاسی که در جستجوی آن هستند منجر خواهد شد."

'جراحی'

فورا پس از آن حادثه معلوم نبود که سوختگی آقای صالح چقدر شدید بود، اما روز شنبه منابعی نزدیک به رهبر یمن به بی بی سی گفتند که او از سوختگی درجه دوم در سینه و صورت و همچنین ترکشی به طول تقریبا ۸ سانتیمتر که وارد بالاتنه در زیر قلب شده رنج می برد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رئیس جمهور یمن روز دوشنبه برای خارج کردن قطعات چوب از سینه و معالجه سوختگی شدید به روی صورت و سینه تحت عمل جراحی قرار گرفت.

او که ۶۹ سال دارد از زمان حمله روز جمعه دیده نشده است. در آن حمله که مقام های دولت یمن تلاشی برای ترور رهبران کشور خواندند، هفت نفر کشته و شماری از مقام های ارشد یمنی زخمی شدند.

معاون رئیس جمهور یمن گفته است که آقای صالح ظرف چند روز به کشور باز خواهد گشت.

آقای صالح که از سال ۱۹۷۸ حاکم یمن بوده علیرغم اعتراضات گسترده و شورش قبیله ای که این کشور را به ورطه جنگ داخلی کشانده و بیش از ۳۵۰ کشته به جا گذاشته، از کناره گیری خودداری کرده است.

این درحالی است که او چند بار قول داده بود یک طرح انتقال قدرت با میانجیگری شورای همکاری خلیج فارس را بپذیرد.

همزمان درگیری های تازه ای در شهرهای جنوبی تعز و زنگبار گزارش شده است.

مقام های نظامی می گویند که دست کم ۳۰ نفر از جمله کسی که یک مقام ارشد محلی القاعده توصیف می کنند در زنگبار کشته شده اند.

مطالب مرتبط