بریتانیا و فرانسه قطعنامه ای علیه سوریه در شورای امنیت طرح کردند

نمازگزاردن بر جنازه معترضی در سوریه حق نشر عکس AP
Image caption گروه های حقوق بشر می گویند بیش از هزار نفر در ناآرامی های سوریه کشته شده اند

بریتانیا و فرانسه پیش نویس قطعنامه ای را در شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح کرده اند که سرکوب معترضان سوریه را محکوم می کند.

اما این قطعنامه اشاره به اقدامی عملی برای کمک به مخالفان حکومت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه نمی کند.

متن این پیش نویس مخالفت هایی را در بین بعضی اعضای شورای امنیت که نگرانند این اولین گام به سوی دخالت نظامی باشد ایجاد کرده است.

در همین حال صدها نفر از مردم سوریه در تلاش برای گریز از خشونت های فزاینده در کشور خود از مرز گذشته و وارد ترکیه شده اند.

ترکیه گفته است مرز خود را به روی پناهجویان نخواهد بست.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه روز چهارشنبه در کنفرانسی خبری در آنکارا گفت که کشورش تحولات سوریه را با حساسیت دنبال می کند و از رئیس جمهور سوریه خواست در قبال مخالفان از خود تساهل نشان دهد.

بسیاری از آنها که از شهر جسر الشغور می گریزند می گویند در پی کشته شدن ده ها مامور دولتی در آن شهر انتظار عملیات ارتش سوریه می رود.

ساکنان این شهر با ایجاد موانع سعی دارند مانع ورود نیروهای امنیتی به شهر شوند.

گروهی از مردم که مایل به خروج از کشورشان نیستند، در چند صد متری مرز با ترکیه، اردوگاه های موقتی برای اقامت خود درست کرده اند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ترکیه گفته است که مرز را به روی پناهجویان سوری نخواهد بست

اوئن بنت جونز خبرنگار بی بی سی می گوید که آمبولانس های ترکیه با ورود به سوریه زخمی ها را با خود می برند.

به گفته خبرنگار ما ترکیه می گوید که ۴۵۰ نفر از مرز گذشته اند اما به روایت افراد محلی، آمار فراری ها بسیار بالاتر است.

دولت سوریه روز دوشنبه گفت حدود ۱۲۰ مامور امنیتی در شهر جسرالشغور کشته شدند و هشدار داد که قاطعانه با مسببان برخورد خواهد کرد.

فعالان سوری می گویند که دلیل مرگ این افراد مشخص نیست و ممکن است آنها نظامیانی بوده باشند که به دلیل تمرد از دستور تیراندازی به سوی مردم، به دست فرماندهان خود کشته شده باشند. آنها از مردم شهر خواستند با آتش زدن لاستیک اتومبیل، خیابان ها را مسدود کنند و مانع از پیشروی و حملات احتمالی نیروهای دولتی شوند.

آن حمله در میان تنش های فزاینده در سوریه روی داد که طی آن ده ها معترض طی روزهای شنبه و یکشنبه کشته شدند.

جیم میور خبرنگار بی بی سی در لبنان می گوید که هیچ گزارشی از عملیات ارتش در جسرالشغور وجود ندارد، اما گزارش هایی از جابجایی نیروهای ارتش وجود دارد.

یکی از ساکنان جسر الشغور به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "مردم بعد از بیانیه شب گذشته دولت ترسیده و هول کرده اند؛ معلوم است که آنها برای یک قتل عام بزرگ آماده می شوند."

همزمان بریتانیا و فرانسه پیش نویس قطعنامه ای را در شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح کرده اند که دولت سوریه را به دلیل اعمال خشونت علیه معترضان محکوم می کند و خواهان ورود کمک های بشردوستانه می شود.

این قطعنامه از حمایت آلمان و پرتغال نیز برخوردار است

پیش نویس قطعنامه آنچه را نقض "سیستماتیک" حقوق بشر در سوریه می خواند محکوم می کند و می گوید این اقدامات شاید جنایت علیه بشریت باشد.

این قطعنامه تنها راه حل بحران سوریه را روندی فراگیر با حضور گروه های مختلف و بدون دخالت کشورهای خارجی می داند.

بارابارا پلت، خبرنگار بی بی سی در سازمان ملل متحد می گوید هدف این است که نظر مساعد بعضی اعضای شورا که با تکرار سناریوی لیبی در سوریه مخالفند جلب شود.

روسیه جدی ترین مخالف این قطعنامه است و ممکن است از حق وتوی خود برای جلوگیری از تصویب آن استفاده کند.

حق نشر عکس AP
Image caption وزیر خارجه فرانسه از سازمان ملل خواسته که درمقابل سرکوب مخالفان در سوریه ساکت نماند

این پیش نویس کشورها را ترغیب می کند از انتقال سلاح به سوریه خودداری کنند، اما خواستار تحریم تسلیحاتی سوریه یا سایر تدابیر تنبیهی نمی شود. دیپلمات های غربی ابراز امیدواری کرده اند که قطعنامه تا آخر این هفته یا اوایل هفته آینده به رای گذاشته شود.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا پیش تر گفت که پیش نویس قطعنامه شورای امنیت "سرکوب ها در سوریه را محکوم می کند و خواستار پاسخگویی دولت سوریه و اقدامات انساندوستانه می شود."

او گفت: "اگر کسی علیه آن قطعنامه رای دهد، یا سعی کند آن را وتو کند، باید با وجدان خود کنار بیاید."

آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه نیز گفت غیرقابل قبول است که سازمان ملل در مورد برخورد دولت سوریه با معترضان در این کشور ساکت بماند.

برزیل، آفریقای جنوبی و هند دیگر اعضای شورای امنیت هستند که نگرانند که این قطعنامه گام اول به سوی دخالتی نظامی در سوریه از نوع لیبی باشد.

در تحولی جداگانه سفیر سوریه در فرانسه گزارش رسانه های فرانسوی دایر بر استعفای او را تکذیب کرده است.

لامیه چاکور با حضور در تلویزیون فرانسه گفت مصاحبه ای تلفنی که به او نسبت داده شد بخشی از عملیات دروغ پراکنی علیه دولت بشار اسد بود.

او تهدید کرده است که کانال "فرانس ۲۴" را تحت تعقیب قرار دهد. این شبکه اذعان کرده است که احتمالا قربانی یک حقه شده است.

از زمان شروع اعتراضات در ماه فوریه علیه حکومت آقای اسد صدها نفر کشته شده اند. آقای اسد در سال ۲۰۰۰ پس از مرگ پدرش حافظ اسد رئیس جمهور سوریه شد.

مطالب مرتبط