گریز صدها نفر از مردم شمال سوریه به ترکیه

سوری ها در مرز ترکیه حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ترکیه گفته است که مرز را به روی پناهجویان سوری نخواهد بست

صدها نفر از مردم سوریه در تلاش برای گریز از خشونت های فزاینده در کشور خود از مرز گذشته و وارد ترکیه شده اند. بریتانیا و فرانسه نیز پیش نویس قطعنامه ای را در شورای امنیت برای محکوم کردن دولت سوریه مطرح کرده اند.

بسیاری از آنها می گویند که از شهر جسر الشغور می گریزند چرا که در پی کشته شدن ده ها مامور دولتی در آن شهر انتظار عملیات ارتش سوریه را دارند.

ساکنان این شهر با ایجاد موانع سعی دارند مانع ورود نیروهای امنیتی به شهر شوند.

گروهی از مردم که مایل به خروج از کشورشان نیستند، در چند صد متری مرز با ترکیه، اردوگاه های موقتی برای اقامت خود درست کرده اند.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه روز چهارشنبه در کنفرانسی خبری در آنکارا گفت که کشورش مرز خود را به روی پناهجویان سوری نخواهد بست.

آقای اردوغان گفت که کشورش تحولات سوریه را با حساسیت دنبال می کند و از رئیس جمهور سوریه خواست تا اصلاحات مد نظر مردم را به اجرا در بیاورد.

اوئن بنت جونز خبرنگار بی بی سی می گوید که آمبولانس های ترکیه با ورود به سوریه زخمی ها را با خود می برند.

به گفته خبرنگار ما ترکیه می گوید که ۴۵۰ نفر از مرز گذشته اند اما به روایت افراد محلی، آمار فراری ها بسیار بالاتر است.

دولت سوریه روز دوشنبه گفت حدود ۱۲۰ مامور امنیتی در شهر جسرالشغور کشته شدند و هشدار داد که قاطعانه با مسببان برخورد خواهد کرد.

فعالان سوری می گویند که دلیل مرگ این افراد مشخص نیست و ممکن است آنها نظامیانی بوده باشند که به دلیل تمرد از دستور تیراندازی به سوی مردم، به دست فرماندهان خود کشته شده باشند. آنها از مردم شهر خواستند با آتش زدن لاستیک اتومبیل، خیابان ها را مسدود کنند و مانع از پیشروی و حملات احتمالی نیروهای دولتی شوند.

آن حمله در میان تنش های فزاینده در سوریه روی داد که طی آن ده ها معترض طی روزهای شنبه و یکشنبه کشته شدند.

جیم میور خبرنگار بی بی سی در لبنان می گوید که هیچ گزارشی از عملیات ارتش در جسرالشغور وجود ندارد، اما گزارش هایی از جابجایی نیروهای ارتش وجود دارد.

یکی از ساکنان جسر الشغور به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "مردم بعد از بیانیه شب گذشته دولت ترسیده و هول کرده اند؛ معلوم است که آنها برای یک قتل عام بزرگ آماده می شوند."

اصلاح متن قطعنامه سازمان ملل

حق نشر عکس AP
Image caption وزیر خارجه فرانسه از سازمان ملل خواسته که درمقابل سرکوب مخالفان در سوریه ساکت نماند

همزمان بریتانیا و فرانسه پیش نویس قطعنامه ای را در شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح کرده اند که دولت سوریه را به دلیل اعمال خشونت علیه معترضان محکوم می کند.

پیش نویس قطعنامه آنچه را نقض "سیستماتیک" حقوق بشر در سوریه می خواند محکوم می کند و می گوید این اقدامات شاید جنایت علیه بشریت باشد. این پیش نویس کشورها را ترغیب می کند از انتقال سلاح به سوریه خودداری کنند، اما خواستار تحریم تسلیحاتی سوریه یا سایر تدابیر تنبیهی نمی شود. دیپلمات های غربی ابراز امیدواری کرده اند که قطعنامه تا آخر هفته به رای گذاشته شود.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا پیش تر گفت که پیش نویس قطعنامه شورای امنیت "سرکوب ها در سوریه را محکوم می کند و خواستار پاسخگویی دولت سوریه و اقدامات انساندوستانه می شود."

او گفت: "اگر کسی علیه آن قطعنامه رای دهد، یا سعی کند آن را وتو کند، باید با وجدان خود کنار بیاید."

آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه نیز گفت غیرقابل قبول است که سازمان ملل در مورد برخورد دولت سوریه با معترضان در این کشور ساکت بماند.

با این حال بعضی از اعضای شورا - مانند برزیل، آفریقای جنوبی و هند - نگرانند که این قطعنامه گام اول به سوی دخالتی نظامی در سوریه از نوع لیبی باشد.

خبرنگار ما می گوید هدف این است که با جلب حمایت گسترده از قطعنامه، روسیه و چین که از مخالفان اقدام علیه سوریه هستند به راحتی نتوانند آن را وتو کنند.

در تحولی جداگانه سفیر سوریه در فرانسه گزارش رسانه های فرانسوی دایر بر استعفای او را تکذیب کرده است.

لامیه چاکور با حضور در تلویزیون فرانسه گفت مصاحبه ای تلفنی که به او نسبت داده شد بخشی از عملیات دروغ پراکنی علیه دولت بشار اسد بود.

او تهدید کرده است که کانال "فرانس ۲۴" را تحت تعقیب قرار دهد. این شبکه اذعان کرده است که احتمالا قربانی یک حقه شده است.

از زمان شروع اعتراضات در ماه فوریه علیه حکومت آقای اسد صدها نفر کشته شده اند. آقای اسد در سال ۲۰۰۰ پس از مرگ پدرش حافظ اسد رئیس جمهور سوریه شد.

مطالب مرتبط