آژانس پرونده اتمی سوریه را به شورای امنیت فرستاد

عکس سیا از آنچه می گوید تاسیسات در حال ساخت اتمی در شرق سوریه است حق نشر عکس AP
Image caption مقامات سوریه می گویند سایت مورد هدف قرار گرفته از سوی اسراییل یک مقر نظامی غیر اتمی بوده است

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است که به پرونده 'برنامه اتمی‌ مخفی' سوریه رسیدگی کند.

این نهاد روز پنجشنبه با صدور قطعنامه ای که با ۱۷ رای موافق در برابر شش رای مخالف تصویب شد پرونده سوریه را به شورای امنیت ارجاع داد.

بر اساس این قطعنامه، سوریه تعهداتش در چارچوب پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) را نقض کرده است.

چین و روسیه، دو عضو دائم شورای امنیت، با ارجاع سوریه مخالف بودند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است که حکومت سوریه به طور مخفیانه در حال ساخت یک رآکتور اتمی برای تولید پلوتونیوم بود که در ساخت بمب هسته ای کاربرد دارد.

سوریه می گوید این سایت نظامی و غیر اتمی بوده است.

جنگنده‌های اسرائیلی در سال ۲۰۰۷ ساختمانی را در سوریه مورد حمله قرار دادند که بر اساس گزارش ها، همان راکتور بوده است.

مقام های سوریه می گویند که این محوطه - در نزدیکی دیر الزور در شمال شرقی این کشور - یک مرکز نظامی درحال ساخت بود و هنوز مورد استفاده قرار نگرفته بود.

در همان موقع آمریکا گفت که سوریه در این نقطه با کمک کره شمالی مشغول ساخت یک راکتور اتمی مخفی بوده است. سوریه این اتهام را رد کرده است.

کره شمالی نیز انتقال فناوری اتمی به سوریه را تکذیب کرده است.

سوریه از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای است که به این کشور حق غنی سازی برای نیروگاه های غیرنظامی را می دهد البته اگر زیر نظر آژانس اتمی سازمان ملل باشد.

همچنین بر اساس موافقتنامه پادمان که با آژانس امضا کرده است موظف به مطلع کردن آژانس اتمی از هرگونه طرحی برای ساخت تاسیسات تازه اتمی است.

این در حالیست که نیروهای حکومت سوریه طی هفته های اخیر با معترضان در این کشور درگیر شده اند.

در تازه ترین واکنش به سرکوب معترضان، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از دولت سوریه خواسته است از "سرکوب وحشیانه" معترضان در این کشور دست بردارد.

ناوی پیلای که در ژنو سخن می گفت اظهار داشت که سوریه قصد دارد مردم این کشور را به زور و با استفاده از تانک، توپ و تفنگ وادار به فرمانبرداری کند.

مطالب مرتبط