انتقاد اسقف اعظم کانتربری از دولت بریتانیا

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption روان ویلیامز بالاترین مقام روحانی در بریتانیاست

روان ویلیامز، اسقف اعظم کانتربری و بالاترین مقام کلیسای انگلستان، به دولت بریتانیا هشدار داده که 'سیاست های بلند مدت و رادیکالی که کسی به آنها رای نداده بود' در پیش گرفته است.

دکتر ویلیامز در اظهارات خود که در مجله 'نیو استیتسمن' به چاپ رسیده در مورد اصلاحات در نظام بهداشتی، آموزشی و رفاهی دولت ائتلافی بریتانیا ابراز نگرانی کرده است.

وی گفته است که این اصلاحات در میان مردم ایجاد "خشم و ترس" کرده است.

یکی از سخنگویان دولت در واکنش گفته است: " دولت انتخاب شده است تا با مشکلاتی که در بریتانیا ریشه ای عمیق دارند، مقابله کند."

وی افزود: "سیاست های شفاف دولت در زمینه بهداشت، رفاه و اقتصاد لازم است تا ما را در مسیر درست قرار دهد."

'ترس آشکار'

دکتر ویلیامز در مقاله اخیر خود از ابتکار دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در زمینه ایجاد یک "جامعه بزرگ" با هدف کاهش نفوذ دولت و واگذاری کنترل بیشتر به سازمان های داوطلب، انتقاد کرد. دکتر ویلیامز ابتکار دیوید کامرون را شعاری "کهنه" و "فرصت طلبانه" برای توجیه کاهش هزینه های دولتی قلمداد کرد.

اسقف کانتربری در مقاله خود همچنین در مورد آنکه دولت از وظایف خود در زمینه مقابله با فقر کودکان، بی سوادی و عدم راهیابی به مدارس سطح بالا شانه خالی کند، ابراز نگرانی کرده است.

او نوشته است: "دولت واقعا نیاز دارد که بداند تا چه حد درباره این مسائل ترس آشکار وجود دارد."

وی ضمن انتقاد از برنامه دولت برای اصلاح نظام رفاهی بریتانیا از لحن "گمراه کننده" دولت شکوه کرده است.

وینس کیبل، وزیر تجارت بریتانیا گفت که دولت برای اعمال سیاست های خود دارای اختیارات کامل است.

وی گفت: "در انتخابات گذشته هر دو حزب ائتلافی اکثریت قاطع آرا را به خود اختصاص دادند و مردم می دانستند که ما باید برای کاهش هنگفت بودجه تحولاتی عظیم ایجاد کنیم. پس به اعتقاد من این انتقادها سنجیده نیستند."

تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا نیز گفته است که انتقاد اسقف ها از دولت سنتی دیرینه است.

او گفت: "مردم از سیاست های ما چه در زمینه سیاست های خارجی و عراق، چه در زمینه سیاست های داخلی و اصلاحات انتقاد می کنند. کارها معمولا به این شکل پیش می رود."

مطالب مرتبط