هشدار کمیسر حقوق بشر سازمان ملل به دولت سوریه

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد از دولت سوریه خواسته است از "سرکوب وحشیانه" معترضان در این کشور دست بر دارد.

ناوی پیلای، کمیسر حقوق بشر در سازمان ملل که در ژنو سخن می گفت اظهار داشت که سوریه قصد دارد مردم این کشور را به زور و با استفاده از تانک، توپ و تفنگ وادار به فرمانبرداری کند.

در همین حال گزارش ها حاکی است که حدود هزار پناهجوی سوری از ترس ناآرامی‌های اخیر طی شب گذشته با عبور از مرز، وارد ترکیه شدند.

از زمان آغاز نا آرامی‌ها و بروز خشونت بین نیروهای دولتی و شورشیان معترض در شهر جسرالشغور تعداد پناهجویانی که از سوریه وارد ترکیه شده اند، به ۱۵۰۰ نفر رسیده است.

بر اساس گزارش‌ها معترضان ضد دولتی در این شهر با آتش زدن لاستیک، موانعی را بر سر راه پیشروی نیروهای نظامی به شهر ایجاد کرده اند.

ترکیه گفته است مرز خود را به روی پناهجویان نخواهد بست.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه روز چهارشنبه در کنفرانسی خبری در آنکارا گفت که کشورش تحولات سوریه را با حساسیت دنبال می کند و از رئیس جمهور سوریه خواست در قبال مخالفان از خود تساهل نشان دهد.

بسیاری از افرادی که از شهر جسر الشغور می گریزند، می‌گویند در پی کشته شدن ده‌ها مامور دولتی در آن شهر، انتظار عملیات ارتش سوریه می‌رود.

ساکنان این شهر با ایجاد موانع سعی دارند مانع ورود نیروهای امنیتی به شهر شوند.

گروهی از مردم که مایل به خروج از کشورشان نیستند، در چند صد متری مرز با ترکیه، اردوگاه‌های موقتی برای اقامت خود درست کرده اند.

پیش نویس قطعنامه سازمان ملل

حق نشر عکس d
Image caption ترکیه گفته است مرز را به روی پناهجویان نمی بندد

پیشتر بریتانیا و فرانسه پیش نویس قطعنامه ای را در شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح کردند که سرکوب معترضان سوریه را محکوم می کند.

اما این قطعنامه اشاره به اقدامی عملی برای کمک به مخالفان حکومت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه نمی کند.

متن این پیش‌نویس مخالفت هایی را در بین بعضی اعضای شورای امنیت که نگرانند این اولین گام به سمت دخالت نظامی باشد ایجاد کرده است.

پیش نویس قطعنامه آنچه را نقض "سیستماتیک" حقوق بشر در سوریه می خواند محکوم می کند و می گوید این اقدامات شاید جنایت علیه بشریت باشد.

این پیش نویس، کشورها را ترغیب می کند از انتقال سلاح به سوریه خودداری کنند، اما خواستار تحریم تسلیحاتی سوریه یا سایر تدابیر تنبیهی نمی شود.

دیپلمات های غربی ابراز امیدواری کرده اند که قطعنامه تا آخر هفته به رای گذاشته شود.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا، پیش تر گفت که پیش نویس قطعنامه شورای امنیت "سرکوب ها در سوریه را محکوم می کند و خواستار پاسخگویی دولت سوریه و اقدامات انساندوستانه می شود."

او گفت: "اگر کسی علیه آن قطعنامه رای دهد، یا سعی کند آن را وتو کند، باید با وجدان خود کنار بیاید."

آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه نیز گفت غیرقابل قبول است که سازمان ملل در مورد برخورد دولت سوریه با معترضان در این کشور ساکت بماند.

با این حال بعضی از اعضای شورا - مانند برزیل، آفریقای جنوبی و هند - نگرانند که این قطعنامه گام اول به سوی دخالتی نظامی در سوریه از نوع لیبی باشد.

خبرنگار ما می گوید هدف این است که با جلب حمایت گسترده از قطعنامه، روسیه و چین که از مخالفان اقدام علیه سوریه هستند به راحتی نتوانند آن را وتو کنند.

در تحولی جداگانه سفیر سوریه در فرانسه گزارش رسانه های فرانسوی دایر بر استعفای او را تکذیب کرده است.

لامیه چاکور با حضور در تلویزیون فرانسه گفت مصاحبه ای تلفنی که به او نسبت داده شد بخشی از عملیات دروغ پراکنی علیه دولت بشار اسد بود.

او تهدید کرده است که کانال "فرانس ۲۴" را تحت تعقیب قرار دهد. این شبکه اذعان کرده است که احتمالا قربانی یک حقه شده است.

از زمان شروع اعتراضات در ماه فوریه علیه حکومت آقای اسد صدها نفر کشته شده اند. آقای اسد در سال ۲۰۰۰ پس از مرگ پدرش حافظ اسد رئیس جمهور سوریه شد.

مطالب مرتبط