مهلت معرفی نامزدهای ریاست صندوق بین‌المللی پول امروز تمام می‌شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption کریستین لاگارد از حمایت اعضای اتحادیه اروپا برای عهده‌داری ریاست صندوق بین‌المللی پول برخوردار است

مهلت کشورها برای معرفی نامزدهای خود برای برعهده گرفتن ریاست صندوق بین‌المللی پول، امروز (جمعه، دهم ژوئن) به پایان می‌رسد.

کریستین لاگارد، وزیر دارایی فرانسه و آگوستین کارستنس، رئیس بانک مرکزی مکزیک، دو نامزدی هستند که گفته می‌شود شانس بیشتری برای انتخاب به عنوان رئیس صندوق بین‌المللی پول دارند.

گرگوری مارچنکو، رئیس بانک مرکزی قزاقستان هم از دیگر نامزدهای ریاست صندوق بین‌المللی پول است.

انتظار می‌رود هیات مدیره صندوق بین‌المللی پول، تا پایان ماه ژوئن رئیس جدید این نهاد بین‌المللی را انتخاب کند.

رقابت‌ها برای در اختیار گرفتن پست ریاست صندوق بین‌المللی پول از ماه گذشته و به دنبال استعفای دومینیک استراوس‌کان از این سمت، شروع شد.

آقای استراوس‌کان پس از آن که در ارتباط با ادعاهایی درباره آزار جنسی در آمریکا بازداشت و محاکمه شد، از سمت خود کنار رفت.

او قبل از ریاست صندوق بین‌المللی پول، وزیر دارایی فرانسه بود.

به گفته خبرنگاران، در شرایطی که کشورهای اروپایی به دنبال انتخاب یک نامزد اروپایی برای این سمت هستند، برخی کشورهای عضو صندوق بین‌المللی پول، از این که فردی از کشورهای در حال توسعه این سمت را به عهده بگیرد، حمایت کرده‌اند.

در عین حال، کریستین لاگارد که از حمایت اعضای اتحادیه اروپا برای عهده‌داری ریاست این نهاد برخوردار است، با چالش‌هایی روبه‌رو است.

قرار است روز جمعه، دهم ژوئن، نتیجه بررسی‌های سه قاضی فرانسوی درباره ادعاهایی که علیه خانم لاگارد مطرح است، اعلام شود.

خانم لاگارد به سوءاستفاده از قدرتش در سال ۲۰۰۸ میلادی متهم شده و گفته شده است که او برای حل و فصل یک پرونده حقوقی، مبلغ قابل توجهی به یک تاجر سرشناس داده است.

آخرین گام‌ها

نامزدهای اصلی ریاست صندوق بین‌المللی پول در حال پایان دادن به فعالیت‌های تبلیغی خود هستند.

خانم لاگارد که به چین رفته بود، روز پنجشنبه، نهم ژوئن، راهی پرتغال شد تا در نشست بانک توسعه آفریقا شرکت کند. او پیش از ترک پکن گفت که از نشست با مقامات رسمی چین "خیلی راضی" است.

خانم لاگارد قبل از چین، به هند و برزیل هم رفته بود.

آقای کارستنس هم برای کسب رأی اعضای صندوق بین‌المللی پول به چند کشور رفته است. او روز جمعه، دهم ژوئن، وارد هند می‌شود و هفته بعد به آمریکا خواهد رفت.

در عین حال، آقای مارچنکو، نامزد سوم این پست که از طرف روسیه و چند جمهوری سابق اتحاد جماهیر شوروی حمایت می‌شود، گفته است که خانم لاگارد شانس بیشتری برای عهده‌دار شدن این سمت دارد.

او به نشریه دیلی‌تلگراف بریتانیا گفته است: "از منابع مختلف شنیده‌ام که کشورهای عضو گروه هشت بر سر حمایت از خانم لاگارد با هم توافق دارند."

به طور سنتی، ریاست صندوق بین‌المللی پول با اروپایی‌ها و ریاست بانک جهانی با آمریکا است، اما در سال‌های اخیر کشورهایی مانند چین، هند، برزیل و روسیه، با قدرت یافتن اقتصادهایشان در عرصه جهانی، خواهان پایان دادن به این سنت شده‌اند.

مطالب مرتبط