ایمیل‌های سارا پیلین منتشر شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption خانم پی‌لین از نامزدهای احتمالی انتخابات سال آینده ریاست جمهوری آمریکا به شمار می‌رود

رسانه ها در آمریکا در حال بررسی دقیق بیش از ۲۴ هزار ایمیلی هستند که سارا پی‌لین، زمانی که فرماندار آلاسکا بود، ارسال یا دریافت کرده است.

مقامات ایالت آلاسکا متن این ایمیل‌ها را فقط به صورت چاپی منتشر کرده‌اند و به همین دلیل خبرنگاران در حال اسکن الکترونیکی آنها هستند تا در سایت‌های اینترنتی منتشر کنند. آنها امیدوارند که با انتشار اینترنتی این ایمیل‌ها، مخاطبانشان بتوانند به بررسی بیشتر محتوای آنها کمک کنند.

خانم پی‌لین از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۲ میلادی به شمار می‌رود و منتقدان معتقدند که انتشار این ایمیل‌ها ممکن است به فرصتی که او برای نامزدی در این انتخابات دارد، آسیب بزند.

مقامات رسمی آلاسکا گفته‌اند که از سپتامبر سال ۲۰۰۸ میلادی که خانم پی‌لین از طرف جمهوری‌خواهان به عنوان نامزد معاونت رئیس جمهور معرفی شد، با موجی از درخواست رسانه‌ها روبه‌رو بوده‌اند تا طبق قانون آزادی جریان اطلاعات، این ایمیل‌ها را منتشر کنند.

با انتشار ۲۴ هزار و ۱۹۹ صفحه از ایمیل‌هایی که خانم پی‌لین در ۲۱ ماه اول فعالیتش به عنوان فرماندار ارسال و دریافت کرده است، جزئیات بیشتری از زندگی او در دسترس قرار گرفته است.

مکاتباتی که از او منتشر شده است، به جز مسائل روزمره دفتر این سیاستمدار، نشانگر ناامیدی و سرخوردگی او از شایعاتی است که درباره اعضای خانواده و ازدواجش بر سر زبان‌ها بوده است.

تمجید از اوباما

در بخشی از این ایمیل‌ها مشخص شده است که خانم پی‌لین از چیزی که بعدها "رسوایی پلیس‌سوار" خوانده شد، رنجیده و عصبانی بوده است. در جریان این پرونده، او متهم شده بود که با سوءاستفاده از قدرت به دنبال انتقامجویی از همسر سابق خواهرش بوده است.

او در یکی از ایمیل‌ها به همکارانش نوشته است: "ببخشید اگر به خاطر این یکی، ناامید به نظر می‌رسم. فکر کنم ناامید هم هستم. عذاب‌آور است وقتی می‌بینم چقدر قانونگذاران، خبرنگارها و بقیه، در این مورد گمراه شده‌اند."

در یکی دیگر از ایمیل‌هایی که در تابستان سال ۲۰۰۸ میلادی ارسال شده‌اند، آمده است که خانم پی‌لین از یکی از سخنرانی‌های باراک اوباما، رئیس جمهور کنونی آمریکا، درباره خط مشی‌ها در بخش انرژی تمجید کرده است.

در آن زمان، آقای اوباما نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود.

درخواست تخت ویژه برای برنزه شدن

این ایمیل‌ها شامل موارد دیگری هم می‌شود، از جمله:

  • خستگی بیش از حد او از پرسش‌های خبرنگاران در باره این که آیا به وجود دایناسورها و این که این موجودات در زمان حیات انسان، روی زمین بوده‌اند، اعتقاد دارد یا نه؟
  • اقدامات او برای ارتباط دادن فرانک مورکووسکی، فرماندار اسبق آلاسکا، به بیل آلن، از مدیران یک شرکت نفتی که به اتهام ارتشاء، اخاذی و توطئه، مجرم شناخته شده بود.
  • واکنشش در سال ۲۰۰۸ میلادی به یک نوشته وبلاگی که در آن به داشتن رابطه خارج از ازدواج متهم شده بود. او نوشته است: "احساس می‌کنم با این شایعه دردناک به آخر خط رسیده‌ام... از این بخش کارم متنفرم و خیلی روزها احساس می‌کنم ارزشش را ندارد."
  • درخواست او در ژانویه سال ۲۰۰۸ میلادی برای مشخص شدن این که چه کسی محتوای یک ایمیل را منتشر کرده است. او به یکی از همکاران نوشته است: "متنفرم از این که ببینم تو یا هر کسی دیگری متهم شود که با منتشر کردن این (ایمیل)، عمدا من را به دردسر انداخته اید، ولی چیزی است که شنیده ام."
  • تلاش‌های او در چندین ایمیل برای این که بداند چه کسی مدعی شده است که او (خانم پی‌لین) کمربند ایمنی پسرش را در صندلی خودرو، درست نبسته است.
  • ناراحتی شدید او از این که مقامات ایالتی بدون اطلاعش به کامپیوتر شخصی او در اتاق خوابش در مجتمع مسکونی فرماندار دسترسی یافته اند.
  • اقدامات او برای نصب تخت مخصوص برنزه کردن پوست در مجتمع مسکونی فرماندار.

با انتشار این بخش از ایمیل‌های خانم پی‌لین، گفته می‌شود که درخواست‌هایی برای انتشار ایمیل‌های مربوط به ۱۰ ماه پایانی فعالیت او در دفتر فرمانداری آلاسکا ارائه شده است، اما مقامات ایالتی هنوز این درخواست‌ها را بررسی نکرده‌اند.

خانم پی‌لین یکشنبه گذشته گفته بود که "واضح است که بسیاری از این ایمیل‌ها قرار نبود به طور عمومی منتشر شود."

مطالب مرتبط