برخورد با معترضان در سوریه ادامه دارد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ساکنان جسرالشغور برای فرار از حمله نظامیان، به سمت مرز ترکیه گریخته و در اردوگاه‌ها ساکن شده‌اند

تلویزیون دولتی سوریه گزارش داده است که نظامیان این کشور به ورودی شهر جسر الشغور رسیده اند و در جستجوی مخالفان مسلح مشغول بازرسی روستاهای اطراف شهر هستند.

همزمان گزارش می رسد که صدها نفر از غیرنظامیان سوری در حال رسیدن به مرز این کشور با ترکیه هستند.

ارتش ترکیه اعلام کرده است که در حال ایجاد یک اردوگاه جدید برای اسکان این افراد در نزدیکی مرز با سوریه است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در منطقه می‌گوید که مردم محلی از همسایه‌های خود در سوریه استقبال می‌کنند، ولی نگران آثار حضور بلندمدت آنها در منطقه هستند.

در عین حال، دولت آمریکا آنچه را که "استفاده تکان‌دهنده از خشونت" توسط دولت سوریه خواند، به شدت محکوم کرده است.

در بیانیه رسمی دولت آمریکا آمده است که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، کشورش را به مسیری خطرناک هدایت می‌کند.

مقامات رسمی آمریکا در این بیانیه خواهان "پایان دادن هرچه سریع‌تر به وحشیگری و خشونت" در سوریه شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، در دور جدید خشونت‌ها در سوریه، دست‌کم ۲۸ نفر در روز جمعه، دهم ژوئن، کشته شده‌اند که ده نفر از این تعداد در شهر معرة‌النعمان بوده است.

گروه‌های مخالف دولت در سوریه می‌گویند که نیروهای امنیتی در روز جمعه به روی تظاهرکنندگان در سراسر این کشور، آتش گشوده‌اند.

این خشونت‌ها در شرایطی رخ داد که نیروهای ارتش سوریه برای در دست گرفتن کنترل شهر جسرالشغور در شمال غرب این کشور، وارد عمل شدند.

مقامات سوریه می گویند که ۱۲۰ نفر از نیروهای امنیتی این کشور در شهر جسرالشغور کشته شده‌اند.

ساکنان این شهر همزمان با آغاز عملیات نظامیان، برای فرار از این شرایط، به سمت مرزهای ترکیه در شمال سوریه گریخته‌اند.

یک شاهد عینی خشونت‌های روز جمعه در شمال سوریه در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی، جزئیات بیشتری از حمله نظامیان به روستایی در نزدیکی شهر جسرالشغور را ارائه کرده است.

این مرد که به ترکیه گریخته است، گفت که در جریان این حمله، تانک‌ها وارد این روستا شدند و به سمت خانه‌ها آتش گشودند، در حالی که هنوز ساکنان آنها در خواب بودند.

او اضافه کرد که بعد از آن، سربازان، مزارع گندم را به آتش کشیدند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption 'آقای بان به شدت مایل به گفت‌وگو با بشار اسد بوده، ولی مرتب گفته شده است که آقای اسد در دسترس نیست'

اسد "در دسترس نیست"

در بیانیه رسمی دولت آمریکا از نیروهای امنیتی سوریه خواسته شده است تا خویشتن‌دار باشند.

در این بیانیه همچنین بر حمایت از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای توقف فوری خشونت، تاکید شده و آمده است که "این موضوع حیاتی است که تمام مردم سوریه متحد با هم بمانند، برای جلوگیری از درگیری‌های قومی تلاش کنند و آرمان‌هایشان را به شیوه‌ای مسالمت‌آمیز دنبال کنند."

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هم نسبت به هزینه‌های سنگین غیرنظامیان در سوریه ابراز نگرانی کرده و استفاده از نیروی نظامی را "غیرقابل قبول" خوانده است.

یک سخنگوی آقای بان گفت که او "به شدت مایل به گفت‌وگو" با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه بوده، ولی به طور مرتب گفته شده است که آقای اسد در روزهای اخیر "در دسترس نیست".

مقامات رسمی سوریه می‌گویند که نیروهای دولتی از سوی کسانی که اعضای گروه‌های تروریستی خوانده شده‌اند، مورد حمله قرار گرفته‌اند.

دولت سوریه تاکنون مانع ورود خبرنگاران خارجی، از جمله خبرنگاران بی‌بی‌سی به این کشور شده است و به همین دلیل ارائه گزارش‌های مستقل و تایید شده از حوادث این کشور به سختی امکان‌پذیر است.

مخالفان دولت سوریه می‌گویند که روز جمعه، دهم ژوئن، حدود ۱۵ نفر در ولایت شمالی ادلب کشته شده‌اند که بیشتر آنها در شهر معرة‌النعمان بوده‌اند.

در این شهر، تانک‌ها و هلی‌کوپترهای نظامی به روی افرادی که بعد از نماز جمعه دست به تظاهرات زده بودند، آتش گشوده‌اند.

خبرنگاران می‌گویند در سه ماه اخیر که اعتراض‌ها به دولت سوریه آغاز شده است، حمله به معرة‌النعمان، اولین گزارشی است که درباره استفاده از نیروی هوایی برای آرام کردن و فرونشاندن اعتراض‌ها منتشر می‌شود.

یکی از مخالفان دولت سوریه در گفت‌وگوی تلفنی با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که هزاران تظاهرکننده در مقابله با نیروهای امنیتی موفق بوده‌اند و یک ساختمان دادگستری و ایستگاه پلیس را در شهر آتش زده‌اند.

تلویزیون دولتی سوریه هم گزارش داده است که گروه‌های مسلح به ایستگاه‌های پلیس حمله کرده‌اند.

به گفته مخالفان دولت، ۵ نفر از تظاهرکنندگان هم در شهر ساحلی لاذقیة کشته شده‌اند.

گزارش شده است که نیروهای امنیتی دو نفر را در جنوب استان درعا و ۴ نفر دیگر را در منطقه قابون در دمشق، پایتخت سوریه، کشته‌اند.

گفته شده است که نیروهای نظامی در طول مسیر پیشروی خود در شهر جسرالشغور که تقریبا خالی از سکنه است، خانه‌ها را ویران کرده و مزارع و زمین‌های کشاورزی را آتش زده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ترکیه اردوگاه‌هایی را برای پناه دادن به سوری‌های فراری از حمله نظامیان سوریه ایجاد کرده است

مخالفان دولت، پیش از این، به بی‌بی‌سی گفته بودند که نیروهای ارتش شیوه‌ای از "خط مشی زمین سوخته" را در اطراف جسرالشغور به کار می‌برند. این خط مشی، یک استراتژی نظامی است که در چارچوب آن، هر آنچه که ممکن است مورد استفاده مخالفان و طرف مقابل قرار بگیرد، در طول پیشروی در یک منطقه از بین برده می‌شود.

دولت سوریه هنوز نسبت به این ادعا واکنشی نشان نداده است.

از هفته گذشته و بعد از آن که دولت اعلام کرد که گروه‌های مسلح در جسرالشغور، در کشته شدن ۱۲۰ نفر از نیروهای امنیتی دست داشته‌اند، پیش بینی می‌شد که ارتش به این شهر حمله کند.

این در حالی است که در برخی گزارش‌ها از احتمال بروز اختلاف‌نظر بین نیروهای امنیتی و در نتیجه کشته شدن نیروهای معترض در این شهر خبر داده می‌شود.

از ماه مارس، تظاهرات گسترده علیه حکومت بشار اسد در سوریه شکل گرفته است و به طور معمول این اعتراض‌ها بعد از نماز جمعه هر هفته انجام می‌شود.

فعالان حقوق بشر می‌گویند که از زمان آغاز اقدامات دولت برای سرکوب مخالفان، بیش از یک هزار و ۳۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند که بیشتر آنها از غیرنظامیان هستند.

دولت سوریه این تعداد کشته‌شده را رد می‌کند و می‌گوید که حدود ۵۰۰ نفر از نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط