'فرمانده القاعده در شرق آفریقا کشته شد'

فاضل عبدالله محمد
Image caption فاضل عبدالله محمد مظنون به ایفای نقش اصلی در بمب‌گذاری سال 1998 در سفارت‌خانه‌های آمریکا در شرق آفریقاست

یک مقام آمریکایی می‌گوید شواهد محکمی در دست است که نشان می‌دهد فاضل عبدالله محمد، فرمانده القاعده در شرق آفریقا کشته شده است.

به گفته این مقام آمریکایی او در جریان درگیری در یک ایست بازرسی در موگادیشو، پایتخت سومالی به قتل رسیده است.

فاضل عبدالله محمد که مظنون به ایفای نقش اصلی در حمله به سفارت‌خانه های آمریکا در شرق آفریقاست، در صدر فهرست افراد تحت تعقیب در آفریقا قرار دارد و پنج میلیون دلار برای یافتنش جایزه تعیین شده است.

در جریان این بمب‌گذاری‌‌ها در نایروبی و دارالسلام در سال ۱۹۹۸، ۲۲۴ نفر کشته شدند.

نیروهای حافظ صلح اتحادیه آفریقا نسبت به هویت فرد کشته‌شده در موگادیشو ابراز تردید کرده‌اند.

جنبش اسلامگرای الشباب که کنترل بخش بزرگی از سومالی را در دست دارد گزارش‌های مربوط به مرگ فاضل عبدالله محمد را غیرواقعی خوانده است.

گذرنامه جعلی

بنا بر گزارش خبرگزاری‌های رویترز و فرانسه به نقل از مقام‌های امنیتی سومالی، عبدالله محمد و یکی از همراهانش به ضرب گلوله نیروهای دولت فدرال انتقالی سومالی در یک ایست بازرسی در موگادیشو کشته شده‌اند.

عبدالکریم یوسف فرمانده این نیروها به خبرگزاری فرانسه گفت : "نیروهای ما به دو نفر که حاضر به اطاعت از دستور ایست بازرسی ماموران نشدند، شلیک کردند."

به گفته آقای یوسف مدارک شناسایی این دو نفر از جمله یک پاسپورت خارجی به همراه تلفن موبایل و کامپیوترهای لپ‌تاپ و دارو از این افراد گرفته شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع خود در سومالی گزارش داده است که آقای محمد یک گذرنامه آفریقای جنوبی با نام جعلی دانیل رابینسون همراه خود داشته است.

این خبرگزاری عکس هایی از چهره و اجساد کشته‌شدگان این حادثه منتشر کرده است.

با این حال یک سخنگوی نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در سومالی گفته است که این عکس‌ها چندان شبیه آقای محمد به نظر نمی‌آید.

فاضل عبدالمحمد در اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی در جزایر کومور به دنیا آمد. گفته می‌شود که او در سال‌های دهه ۹۰ میلادی در افغانستان به القاعده ملحق شده است.

در سال ۲۰۰۲ گزارش‌هایی مبنی بر انتصاب او به سمت رهبری القاعده در شرق آفریقا منتشر شد.

او یک بار در سال ۲۰۰۷ از حمله هوایی آمریکایی ها به روستایی در جنوب سومالی جان سالم به در برد.

مطالب مرتبط