مردم ترکیه پای صندوق‌های رای رفتند

ترکیه حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان دولت آقای اردوغان امیدوارند که حزب او نتواند به اکثریت مطلق در مجلس دست یابد

مردم ترکیه امروز در حالی به پای صندوق های رای رفتند که انتظار می‌رود حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان، نخست وزیر این کشور برنده انتخابات پارلمانی شود.

این حزب طی هشت سال گذشته قدرت را در دست داشته و اینک به دنبال آن است تا برای یک دوره دیگر در مجلس ترکیه، اکثریت داشته باشد.

مساله حائز اهمیت این است که این حزب در این انتخابات چند کرسی به دست خواهد آورد.

این حزب امیدوار است که بتواند با کسب دو سوم کرسی های مجلس، قانون اساسی مورد نظر خود را به تصویب برساند.

قانون اساسی فعلی ترکیه به دنبال کودتای نظامیان در سال ۱۹۸۲ وضع شد و دولت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه از مدتها پیش خواهان اصلاح آن بود.

در صورتی که این حزب به اکثریت مطلق دست یابد می تواند بدون مشورت و نیاز به رای سایر احزاب و گروه ها، قانون اساسی مد نظر خود را به تصویب برساند.

رقیب اصلی حزب عدالت و توسعه در این انتخابات، حزب جمهوری خلق به رهبری کمال قلیچ‌دار اوغلو است. این حزب طی سال گذشته در دولت حضور نداشته است.

این حزب توسط مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار ترکیه مدرن تاسیس شده و عمدتا نماینده قشر سکولار ترکیه به شمار می رود.

در دوران رهبری آقای قلیچ‌دار اوغلو این حزب توانسته در مناطقی که به طور سنتی رایی نداشت، هوادارانی جذب کند.

این حزب تلاش کرده تصویری را که از آن به عنوان حزب حامی دخالت ارتش در عرصه سیاسی وجود دارد، تغییر دهد و خود را به عنوان حزبی حامی ارزش های سوسیال دموکراسی غربی معرفی کند.

در دوران تسلط حزب عدالت و توسعه طی هشت سال گذشته، ترکیه به رشد بالای اقتصادی دست یافته و میزان بیکاری در این کشور کاهش یافته است.

همچنین ترکیه در هشت سال گذشته، روابط با کشورهای همسایه و عربی را بهبود بخشید و با سیاست خارجی فعال خود به یکی از بازیگران عمده منطقه تبدیل شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption در دوران رهبری آقای قلیچ‌دار اوغلو این حزب توانسته در مناطقی که به طور سنتی رایی نداشت، هوادارانی را جذب کند

این حزب در تبلیغات انتخاباتی خود، به موفقیت های اقتصادی کشور اشاره کرده و وعده پروژه های بلند پروازانه ای را داده که ساخت کانال از دریای سیاه به دریای اژه و ساخت شهر جدیدی در حومه استانبول از جمله آنهاست.

جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید حزب عدالت و توسعه در تبلیغات خود به شدت از آقای اردوغان که چهره ای محبوب میان ترک ها است، استفاده کرده است.

در ایام تبلیغات انتخاباتی، رهبران دو حزب اصلی بارها به یکدیگر حمله کردند.

آقای اردوغان در این مدت برای جذب آرای ملی گرایان ترک که رایشان برای کسب اکثریت مطلق ضروری است، تلاش های زیادی کرده است.

مخالفان دولت آقای اردوغان امیدوارند که حزب او نتواند به اکثریت مطلق در مجلس دست یابد و نسبت به تبعات چنین پیروزی هشدار داده اند.

قانون اساسی فعلی ترکیه به گمان برخی تحلیلگران، یکی از موانع بر سر بهبود دموکراسی در ترکیه به شمار می رود. این در حالی است که طی سال های گذشته، تغییراتی در برخی اصول قانون اساسی صورت گرفته است.

در زمان حکومت حزب عدالت و توسعه، از میزان نفوذ ارتش در عرصه سیاسی کاسته شده است.

این در حالی است که در همین مدت، به گفته سازمات حقوق بشری، وضعیت آزادی مطبوعات دچار عقبگرد شده است.

مطالب مرتبط